Szpital utylizujący nieużywany wiele lat stary olej nie dostanie akcyzowej sankcji

Sąd
Szpital utylizujący nieużywany wiele lat stary olej nie dostanie akcyzowej sankcjiShutterStock
27 lipca 2023

Szpital, który utylizuje przestarzały olej opałowy kupiony do celów grzewczych, ale przez lata niezużyty, nie płaci podatku akcyzowego, a tym bardziej według sankcyjnej stawki 1822 zł od 1 tys. l – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Tym samym sąd uchylił interpretację indywidualną dyrektora KIS, którą opisywaliśmy szerzej w artykule „Fiskus karze za utylizację odpadów” (DGP 15/2023). Wyjaśnił, że sankcyjna stawka akcyzy dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy wyrób nie został zużyty zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie takiej, w której ze względu na zniszczenie w ogóle nie dojdzie do „konsumpcji”.

Pozostało 90% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png