Informację o tym, że prezydenci przybyli do stolicy Ukrainy, prezydencka kancelaria przekazała na Twitterze.

Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił PAP, że celem wizyty w Kijowie jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy "w tym decydującym momencie".

"Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo" – powiedział szef BPM.

Reklama

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie będzie pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

Wizyta prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy w Kijowie została uprzednio, zgodnie z procedurami, notyfikowana sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych - przekazał w środę ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski .

We wtorek wieczorem w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkali się na specjalnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Omawiali sytuację bezpieczeństwa w Ukrainie i regionie, a także sposoby wsparcia dla walczących Ukraińców.

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka