Wicepremier Tomasz Siemoniak otrzymał wieczorem w Ostrawie wyróżnienie od czeskiego ministra obrony za działalność w regionie na rzecz bezpieczeństwa.

Odbierając nagrodę Tomasz Siemoniak powiedział, że to szczególne wyróżnienie, bo ilustruje bliskie relacje z naszymi południowymi sąsiadami.

- To jest silna wspólnota wartości i wspólnej historii - mówił w Ostrawie minister obrony.

Wicepremier Tomasz Siemoniak podkreślił, że dobra współpraca militarna z Czechami i Słowakami, to konsekwencja naszej obecności w NATO. Szef MON przypomniał, że za rok w Warszawie odbędzie się szczyt sojuszu i będzie to doskonała okazja do jeszcze szerszej współpracy z sąsiadami.

Czesko-słowacka kapituła nagrodą transatlantycką wyróżniła również Bronisława Komorowskiego. Nagrodę wręczono byłemu prezydentowi w czerwcu tego roku, na specjalnie zorganizowanej z tej okazji gali w Bratysławie.

Wyróżnienie przyznawane jest przez dwa ośrodki analityczne - czeskie Jagiełło 2000 i Słowacką Komisję Atlantycką. Nagroda jest wręczana od trzech lat. W gronie laureatów są: Jan Krzysztof Bielecki, amerykański generał David Petraeus, który dowodził siłami koalicyjnymi w Iraku oraz w Afganistanie, a także były Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.