Niezależne mińskie media oceniają, że uzależnienie Białorusi od Rosji zmusza ten kraj do zaciągania nowych kredytów. Białoruś w roku ubiegłym zmniejszyła eksport do Rosji o ponad półtora miliarda dolarów. Teraz poszukuje nowych źródeł sfinansowania kredytów, które wcześniej zaciągnęła.

Białoruś poważnie zmniejszyła sprzedaż na wschód samochodów ciężarowych i traktorów, ale też mleka, wieprzowiny i wołowiny. Białoruscy ekonomiści uważają, że główne przyczyny spadku eksportu do Rosji to stagnacja gospodarki tego kraju, umocnienie się białoruskiego rubla wobec rosyjskiej waluty i wojny handlowe między obu państwami, które obserwowano w czwartym kwartale 2014 roku.

Portal internetowy „Nawiny” pisze, że im gorsza będzie sytuacja z białoruskim eksportem, tym większe będzie uzależnienie od Rosji. Autor publikacji Dźmitry Zajac podkreśla, że Białoruś nadal deklaruje przywiązanie do niezależności. „Jednak zapewnienia o tym, że zmusi każdego do poszanowania jej suwerenności, z każdym rokiem są mniejsze - w miarę zwiększania się finansowej zależności od Rosji” - czytamy w artykule.