Posłowie Zbigniew Dolata, Grzegorz Tobiszowski, Marcin Mastalerek i Krzysztof Lipiec otrzymali pełnomocnictwa do kierowania okręgowymi strukturami PiS w Koninie, Katowicach, Łodzi i Kielcach - poinformował PAP szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

Na czele wszystkich okręgowych struktur PiS stoją już pełnomocnicy - w czwartek na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego PiS otrzymali pisemne decyzje o swoim powołaniu.

Jak powiedział Brudziński, pełnomocnicy już wcześniej zostali powołani przez prezesa PiS, ponieważ zakończyła się kadencja dotychczasowych zarządów struktur okręgowych partii. Dodał, że pełnomocnicy będą pełnić swoje funkcje do czasu wyboru nowych władz okręgowych.

Brudziński zaznaczył, że obradujący w czwartek Komitet Wykonawczy PiS podjął uchwałę, iż zjazdy w okręgach powinny odbyć się w I kwartale roku 2012. Jego zdaniem wybory - które zarządza prezes partii - odbędą się prawdopodobnie w połowie stycznia.

Ze słów Brudzińskiego wynika, iż w niemal we wszystkich z 40 okręgów pełnomocnikami zostali ich dotychczasowi prezesi.

Inaczej - z powodów oczywistych - było w okręgu świętokrzyskim, gdzie pełnomocnikiem został poseł Krzysztof Lipiec. Struktura ta była pozbawiona szefa od czasu, gdy z PiS wyrzucono Beatę Kempę - obecnie wiceszefową klubu parlamentarnego Solidarna Polska.

Pełnomocnikiem szefa zarządu struktury w Katowicach został Grzegorz Tobiszowski (szefową była tam Maria Nowak), a w Koninie - Zbigniew Dolata (dotychczas był tam pełnomocnikiem Witold Czarnecki).

W okręgu łódzkim pełnomocnikiem został 27-letni szef młodzieżówki PiS, Marcin Mastalerek

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w PiS wynika, iż obaj politycy otrzymali te stanowiska po to, by utrzymać ich w PiS-ie i zapobiec odejściu do Solidarnej Polski. Według rozmówcy PAP, większość działaczy w Koninie jest z decyzji prezesa niezadowolona.

W okręgu łódzkim pełnomocnikiem został 27-letni szef młodzieżówki PiS, Marcin Mastalerek. Dotychczas szefem okręgu był tam Jarosław Jegiełło.

Jagiełło, który otrzymał czwarty wynik na liście PiS w okręgu łódzkim, wszedł do Sejmu po tym, jak marszałek wygasił mandat prokuratorowi w stanie spoczynku Dariuszowi Barskiemu. Polityk nie wstąpił do klubu PiS i pozostaje posłem niezrzeszonym.

Mimo że był szefem łódzkich struktur, Jagiełło startował w wyborach parlamentarnych dopiero z 13. miejsca. Tak zdecydowały władze krajowe partii. We wtorek mówił PAP, że nie wyklucza, iż przystąpi do klubu Solidarna Polska.

W rozmowie z PAP Brudziński potwierdził też podane już wcześniej informacje, że pełnomocnictwo w Nowym Sączu objął senator Stanisław Kogut (po szefie klubu SP Arkadiuszu Mularczyku), w Tarnowie - Edward Czesak (był tam prezesem), a w Krakowie - Andrzej Adamczyk (również był tam prezesem).