Polska Partia Pracy - Siepień'80 zaprezentowała w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) kandydatów do Sejmu w okręgu nr 40. Według lidera obu ugrupowań Bogusława Ziętka, to mocna lista, bo znaleźli się na niej ludzie znani z działalności społecznej.

Z listy PPP - Sierpień'80 do Sejmu w koszalińskim okręgu wyborczym startuje 15 osób - 8 kobiet i 7 mężczyzn.

Pierwsze cztery miejsca zajmują panie: Krystyna Kasper - prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koszalinie, Dorota Kiwertz - handlowiec z Wałcza, Maria Marcinkowska - przewodnicząca Unii Pracy w Białogardzie i Beata Klepuszewska - sołtys Gościnka w gminie Karlino.

Do Senatu komitet PPP - Sierpień'80 w okręgu nr 99 (powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki) wystawia Jerzego Harłacza - technika weterynarii, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Białogardzie.

Ziętek zapowiedział na konferencji, że głównym celem ugrupowania jest zmiana polityki społecznej, która dotychczas traktowana była przez rządy, jako "zbędne wydatki, wyrzucanie pieniędzy, nieistotny element kosztowy w budżecie."

Tymczasem, według Ziętka, "politykę społeczną należy traktować jako inwestycję w przyszłość."

W koszalińskim okręgu wyborczym nr 40 do obsadzenia jest 8 mandatów poselskich

Lider PPP - Sierpień'80 zapowiedział, że ugrupowanie zamierza w ciągu kilku lat podnieść płace minimalną do 68 proc. średniej krajowej, zwiększyć minimalną emeryturę i rentę do poziomu co najmniej 1 000 zł miesięcznie i zlikwidować tzw. umowy śmieciowe na pracę.

Ziętek dodał, że przygotowywany jest również program rekompensat dla byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, którzy - jak się wyraził - "ponieśli największe koszty transformacji ustrojowej w Polsce."

PPP - Sierpień'80 chciałby w ramach rekompensat przekazać tym ludziom za każdy rok pracy w PGR ziemię znajdującą się w zasobie Agencji Nieruchomości Rolnej. Szczegóły tego pomysłu mają być ujawnione w ciągu najbliższych dni.

W koszalińskim okręgu wyborczym nr 40 do obsadzenia jest 8 mandatów poselskich. O miejsca w Sejmie ubiega się łącznie 111 kandydatów z 7 komitetów wyborczych.