Liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska oświadczyła na sobotnim kongresie partii, że nie będzie ubiegać się o stanowisko prezesa ugrupowania, i wkrótce złoży też inne funkcje partyjne. Stwierdziła, że to europoseł Paweł Kowal powinien zostać jej następcą na funkcji szefa partii.

W sobotę w południe rozpoczął się pierwszy krajowy zjazd PJN. Ok. 350 delegatów ma wybrać prezesa partii. Z wypowiedzi polityków PJN wynika, że kandydatem na szefa ugrupowania zostanie zapewne europoseł Paweł Kowal.

Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do PJN, wynika, że piątkowe - przedkongresowe - posiedzenie sejmowego klubu PJN było burzliwe.

Według polityków PJN, z którymi rozmawiała PAP, ostatecznie najprawdopodobniejszy scenariusz zakłada, że na prezesa PJN będzie startował Paweł Kowal, a dotychczasowa liderka partii Joanna Kluzik-Rostkowska pozostanie szefową sejmowego klubu ugrupowania. Jednak - wynika z informacji PAP - Kowal namawiany do kandydowania postawił warunek, że wybór szefa partii musi się odbyć w konsensusie.

Zdaniem polityków PJN, bardzo mało prawdopodobne jest, by Kluzik-Rostkowska zdecydowała się jednak kandydować, raczej zarekomenduje Kowala na szefa partii.

Działacze PJN, z którymi rozmawiała PAP, mówią że wiele osób w partii namawiało europosła, by to on podjął się kierowania ugrupowaniem. Jeśli Kowal wystartuje, może liczyć na duże poparcie w ugrupowaniu - mówią rozmówcy PAP.

Sam Kowal pytany przed rozpoczęciem kongresu, czy będzie kandydował na szefa PJN, odparł: "Może". Jak powiedział PAP, na pewno ostateczny wynik wyborów będzie rozwiązaniem "dobrym, kompromisowym, koncyliacyjnym". Dopytywany, czy będzie więcej kandydatów, nie wykluczył takiego scenariusza.

Przed kongresem odbył się panel z udziałem młodych sympatyków PJN. Europoseł Marek Migalski, poseł Jan Ołdakowski oraz Paweł Kowal przekonywali, że PJN jest partią wolnorynkową i konserwatywną "na poważnie". Politycy podkreślali także, że ich ugrupowanie ma ofertę dla młodych ludzi.

Oprócz prezesa PJN na sobotnim zjeździe wybrani zostaną także członkowie (w tym przewodniczący) Rady Krajowej PJN, członkowie Krajowego Sądu Partyjnego oraz Komisji Rewizyjnej. Zgodnie ze statutem PJN, władze krajowe ugrupowania wybierane mają być podczas zjazdów odbywających się co 5 lat.

Podczas kongresu odbędą się także panele dyskusyjne z udziałem młodych członków i sympatyków PJN oraz debaty poświęcone programowi ugrupowania. Zostanie również przyjęta uchwała programowa PJN pt. "Odwaga zmian", która podsumuje najważniejsze dla ugrupowania kwestie.

Powstanie formacji Polska Jest Najważniejsza ogłosiła w listopadzie minionego roku grupa byłych polityków PiS - obok Kluzik-Rostkowskiej, Pawła Poncyljusza i Elżbiety Jakubiak, także eurodeputowani PiS: Paweł Kowal, Michał Kamiński i Adam Bielan (później wykluczony z PJN).

Po tym wydarzeniu z PiS zaczęli odchodzić kolejni posłowie, tydzień później w Sejmie powstał klub Polska Jest Najważniejsza. W jego skład weszło wówczas 15 byłych posłów PiS. Obecnie w skład klubu wchodzi 18 posłów i jeden senator, na jego czele stoi Kluzik-Rostkowska.