USA nałożyły sankcje na starszego syna prezydenta Syrii Baszara el-Asada, 18-letniego Hafeza, oraz na inne osoby i podmioty - poinformowało w środę amerykańskie ministerstwo finansów na swych stronach internetowych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że sankcje nałożono w sumie 14 osób i podmiotów. Kroki te podjęto w ramach przyjętej w połowie czerwca tzw. ustawy Cezara, która ma pozbawić syryjski reżim środków oraz wsparcia - pisze AFP.

Agencja Reutera informuje, że sankcje dotkną też pierwszą dywizję syryjskiej Armii Arabskiej.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji wyjaśnił, że osoby i dziewięć podmiotów objętych restrykcjami wspierały "kampanię terroru" prowadzoną przez prezydenta Syrii - podaje Reuters.

Rozmówca agencji ostrzegł inwestorów lokujących środki na Bliskim Wschodzie, że USA podejmą kroki, by uniemożliwić wsparcie inwestycyjne dla syryjskiego rządu.

USA będą nakładać sankcje na syryjskie podmioty wspierające rząd prezydenta Asada dopóki nie przestanie on utrudniać politycznego rozwiązania wojny domowej w Syrii - dodał przedstawiciel administracji. Innymi słowy Waszyngton będzie obejmował restrykcjami "każdą osobę lub podmiot robiący interesy z reżimem Asada" - podkreślił.

Jak wyjaśnia AFP, nałożenie restrykcji oznacza wyłączenie tych osób i firm z międzynarodowego systemu finansowego i zamrożenie na terenie USA ich ewentualnych aktywów. (PAP)