Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to obszary, które w czasie pandemii COVID-19 weryfikują potencjał inwestycyjny, skupiają wokół siebie inwestorów krajowych i zagranicznych - mówiła w czwartek w Olsztynie wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Wiceminister zwiedzała w czwartek tereny inwestycyjne i spotykała się z przedsiębiorcami w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jak powiedziała podczas briefingu w Olsztynie, takie wizyty służą m.in. temu, aby przeprowadzić "burzę mózgów" na temat tego, jak będą wyglądały w kolejnych miesiącach regionalne inwestycje w kontekście tej i innych Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Według Semeniuk, od marca - czyli od czasu, gdy w kraju rozpoczęła się pandemia koronawirusa - żadne inwestycje w tej SSE nie spowolniły swojego etapu rozwoju. Jak oceniła, cieszy również ogromne zaangażowanie W-MSSE w przygotowywanie pakietów różnego rodzaju szkoleń on-line dla przedsiębiorców, służących temu, żeby w tym trudnym czasie, w kontekście wykorzystywania tarczy finansowej i tarcz antykryzysowych, przedsiębiorcy mogli uzyskać łatwy dostęp do informacji.

Dodała, że podczas czwartkowej wizyty rozmawiała o promocji regionalnych polskich produktów rzemieślniczych przez Specjalne Strefy Ekonomiczne. Przypomniała, że w styczniu resort powołał Wydział Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowych, który kompleksowo ma zajmować się rozwiązywaniem problemów związanych z funkcjonowaniem rzemieślników.

Przekazała, że rozmawiała również o środkach finansowych dedykowanych młodym firmom, które rozpoczęły działalność na krótko przed lub w czasie pandemii; o ich funkcjonowaniu w najbliższych miesiącach i tego, jakie programy krajowe i zagraniczne czy fundusze europejskie mogą być przez nie wykorzystywane.

Wiceminister podkreśliła, że to właśnie SSE są obszarami, które w tym okresie będą brały na siebie dużą odpowiedzialność za proinwestycyjny system.

Przypomniała, że w skali kraju w ramach tarczy antykryzysowej na konta przedsiębiorców trafiło już ponad 112 mld zł. Wskazała, że dzięki temu ochroniono pięć milionów miejsc pracy. "Polska jest tym krajem, który niewątpliwe oceniany jest przez Komisję Europejską jako dobrze radzący sobie w tym trudnym kryzysowym czasie" - wskazała.

Podczas briefingu prezes W-MSSE Zbigniew Targowski poinformował, że od początku roku na tym obszarze zainwestowało 11 nowych przedsiębiorców na kwotę ponad 75 mln zł, tworząc nowe miejsca pracy. "Ta sytuacja pokazuje, że mimo kryzysu gospodarka na naszym terenie może się rozwijać, może prężnie działać i ma się całkiem dobrze" - ocenił.

Przekazał, że rozmowy z wiceszefową resortu rozwoju dotyczyły także branży turystycznej na Warmii i Mazurach. Wyraził nadzieję, jest to kolejna szansa na rozwój regionu, bo w dobie COVID-19 Polska jest postrzegana jako jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie.

(PAP)

autor: Marcin Boguszewski