Kontrola warunków ewakuacji, sprzętu gaśniczego i wymaganych przeglądów instalacji gazowych i elektrycznych - to część czynności, jakie mazowieccy strażacy przeprowadzają w związku z kontrolami w tzw. escape roomach. Obecnie na terenie województwa zlokalizowano 140 takich obiektów.

W piątek po godz. 17.00 w tzw. escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony. Państwowa Straż Pożarna na polecenie ministra Joachima Brudzińskiego rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju.

Rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski poinformował PAP, że od soboty takie czynności kontrolno-rozpoznawcze prowadzą także strażacy PSP na terenie województwa mazowieckiego.

Obecnie na Mazowszu zlokalizowano 140 obiektów typu "escape room": 122 w Warszawie, 8 w Radomiu, 5 w Siedlcach, 4 w Płocku i 1 w Pruszkowie.

Funkcjonariusze sprawdzą w szczególności warunki ewakuacji, wyposażenie lokalu w sprzęt gaśniczy, skontrolują także wymagane okresowe przeglądy instalacji użytkowych (instalacja gazowa, elektryczna, przewody wentylacyjne i kominowe). PSP sprawdzi także możliwość prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym możliwość dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

Strażacy PSP ściśle współpracują w zakresie kontroli obiektów typu "escape room" z policjantami z Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.