Wszystkim Amerykanom życzę szczęśliwego Dnia Niepodległości, o którą walczyli również nasi rodacy; niech przyjaźń polsko-amerykańska trwa po wsze czasy - napisał premier Mateusz Morawiecki w środę na Twitterze.

"Wszystkim Amerykanom życzę szczęśliwego Dnia Niepodległości, o którą walczyli również nasi rodacy. Niech przyjaźń polsko-amerykańska trwa po wsze czasy" - napisał premier.

Wcześniej życzenia - z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki - przekazał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej skierowanej do prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Szanowny Panie Prezydencie, z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam na Pańskie ręce najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla całego Narodu Amerykańskiego" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "Polskę i Stany Zjednoczone łączą szczególne więzy wieloletniej przyjaźni i braterstwa". Zaznaczył również, że "w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zapominamy, że Stany Zjednoczone nie tylko uznały odrodzenie polskiej państwowości jako warunek pokojowego ładu w Europie po zakończeniu I wojny światowej, ale także, już po nastaniu II Rzeczypospolitej, udzieliły jej tak potrzebnego wsparcia materialnego".

"W 2019 roku będziemy wspólnie świętować stulecie nawiązania polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych" - przypomniał prezydent. Zaznaczył, że "ich siła i wielowymiarowość nieustannie wzbogaca nasze narody w ramach bliskiej współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej". "Dzisiaj, w obliczu poważnych wyzwań i zagrożeń, w sposób szczególny doceniamy amerykański wkład w gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i innych sojuszników w regionie" - dodał.

"Ciesząc się na możliwość naszego osobistego spotkania w najbliższym czasie" - oświadczył prezydent.

4 lipca 1776 roku delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii i proklamowali niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii.