PSL-UED rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie wicepremiera ministra kultury Piotr Glińskiego - poinformował w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Domagamy się natychmiastowej dymisji pana wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego" - oświadczył lider PSL na konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, nie ma co liczyć na to, że Gliński sam poda się do dymisji oraz na działania premiera Mateusza Morawieckiego i partii rządzącej w tej sprawie.

"Dlatego przystępujemy do zbierania podpisów pod wnioskiem o dymisję pana premiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za gigantyczny skandal związany z wytransferowaniem z Polski 500 mln zł" - podkreślił Kosiniak-Kamysz nawiązując do kwoty przekazanej na rzecz Fundacji Książąt Czartoryskich.

Kolekcja należąca do Fundacji Książąt Czartoryskich - obejmująca dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz księgozbiór - została pod koniec grudnia 2016 r. zakupiona na własność przez państwo polskie za kwotę 100 mln euro. Pod koniec 2017 r. w krakowskim sądzie rejestrowym złożony został wniosek o likwidację Fundacji w związku z wyczerpaniem jej misji i środków finansowych

We wtorek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Beata Górszczyk poinformowała, że sąd oddalił wniosek o otwarcie likwidacji Fundacji Książąt Czartoryskich.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL chce też dymisji ministra Glińskiego za "patronowanie polityczne" nad Polską Fundacją Narodową, "która przynosi wstyd, a nie dba o dobre imię Polski".

"Za chaos i wprowadzanie upolitycznionych przedstawicieli do teatrów, muzeów, wszędzie gdzie to jest tylko możliwe. Za brak nadzoru nad telewizją publiczną. Za dopuszczenie do tego, że media publiczne stały się mediami rządowymi i tubą propagandową" - wymieniał polityk.

Jak zauważył do zgłoszenia takiego wniosku potrzeba 69 podpisów posłów. "Zwracamy się do wszystkich posłów, szczególnie oczywiście do posłów opozycji (o poparcie tego wniosku). Wydaje nam się to tak naturalne, że podpisanie pod tym wnioskiem nie powinno budzić niczyich wątpliwości" - dodał lider PSL.

"Widać, że to, co kiedyś prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w swoim wystąpieniu, że PiS jest partią panów sprawdza się. Przekazują wielkim panom, wielkim magnatom pieniądze, a nie dbają o zwykłych obywateli" - podkreślił.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin mówił w piątek w "Rzeczpospolitej TV", że odkupienie kolekcji muzealnej od Fundacji Książąt Czartoryskich przez resort kultury "absolutnie nie było błędem".

"Najważniejsza kolekcja sztuki istniejąca w Polsce, składająca się z 86 tys. dzieł, w tym z jednym z najważniejszych obrazów na świecie, mogła ulec rozproszeniu. Załatwiliśmy ważną dla Polski sprawę, uzyskaliśmy tę kolekcję na rzecz państwa polskiego, już nikt jej państwu polskiemu nie odbierze, zawsze będzie tu w Polsce" - podkreślił.

Wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało PAP, że nie zajmuje się nadzorowaniem fundacji w zakresie zgodnego z prawem dysponowania ich majątkiem. Resort odniósł się w ten sposób do sytuacji Fundacji Książąt Czartoryskich, która zgromadzone przez siebie środki przekazała nowej fundacji z siedzibą w Liechtensteinie.

W komunikacie przekazanym PAP napisano, że nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprowadza się do gromadzenia i weryfikowania sprawozdań fundacji pod względem ich zawartości i zgodności z wymogami prawa, a resort "nie zajmuje się nadzorowaniem fundacji w zakresie zgodnego z prawem dysponowania ich majątkiem". (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/