Kosiniak-Kamysz podczas konferencji w Olsztynie podkreślił, że wobec bierności rządu w sprawie seniorów, PSL proponuje ustawę "emerytura bez podatku". Przypomniał, że propozycja PSL dotycząca 500 złotych dla seniora została odrzucona.

"Wychodzimy z kolejną propozycją, bo bierność rządzących wobec seniorów jest niewątpliwa. Chcemy zaproponować i składamy ustawę o emeryturze bez podatku. Emeryci i renciści zapłacili już swoje podatki, płacili je przez całe lata aktywności zawodowej. Zatem, gdy są na emeryturze, nie muszą tych podatków płacić"- powiedział prezes PSL. Jak mówił, takie rozwiązanie oznaczać będzie, że emeryt otrzyma o 20 procent wyższe świadczenie emerytalne.

"To jest naprawdę dużo pieniędzy dla tych, którzy mają najniższą emeryturę, mogą oni otrzymać nawet ok. 200 zł więcej i proporcjonalnie świadczenie będzie rosło wraz ze wzrostem emerytury" - wyjaśnił szef PSL.

Reklama

Mówił, że obecnie projekt jest konsultowany na spotkaniach także z seniorami i wszędzie jest "entuzjastycznie przyjmowany".

"Jest teraz taka chwila, że trzeba postawić na politykę senioralną. Emerytura bez podatku jest fundamentalną zmianą. To jest sztandarowy projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, z którym pójdziemy do wszystkich kolejnych wyborów, jeśli nie zostanie przyjęty w tym momencie" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podał, że obecnie przeprowadzana waloryzacja świadczeń emerytalnych jest najniższa, jeśli chodzi o ostatnie lata i w tym roku wyniosła od 5 zł do 10 zł. "To były skandalicznie niskie pieniądze w porównaniu z kosztami życia ponoszonymi przez emerytów i rencistów. Oni nie dostali 500 plus, choć taką propozycję zgłosiliśmy wsłuchując się w głos rządu. Słyszeliśmy wypowiedzi przedstawicieli rządu, którzy cały czas podkreślali +dobrze by było jakby emeryci dostali 500 plus+"- podkreślił prezes PSL.

Mówił, że "pewnie w ferworze walki o sądy rządzący nie zdążyli zadbać o emerytów i nie zdążyli napisać takiej ustawy".

Dodał, że PSL wyręczyło rządzących i przedstawiło projekt ustawę "500 zł dla emerytów", ale został on odrzucony w piątek.

"Jest to skandaliczne, że nie ma owoców wzrostu dla osób, które tego bardzo potrzebują. Owoce nie są solidarnie dzielone. Jeśli jest nadwyżka w budżecie państwa na kwotę prawie 3 mld zł, a koszty naszego projekty wynoszą 2,8 mld zł, to czemu nie przeznaczyć tych pieniędzy dla emerytów" - pytał Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sejmikach wojewódzkich na temat projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądowniczej oraz ordynacji wyborczej.

"Praca w komisjach dotyczących projektu ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądowniczej oraz ordynacji wyborczej nie przebiega w sposób parlamentarny i godny, nie ma konsultacji społecznych ani wysłuchania publicznego. Takie wnioski składane przez PSL zostały odrzucone, dlatego my bierzemy na siebie ten ciężar"- podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że wszystkie sejmiki wojewódzkie, gdzie jest obecny PSL, przeprowadzą wysłuchania publiczne dotyczące projektu tych ustaw. W Olsztynie takie wysłuchanie wstępnie zaplanowano na 11 grudnia. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka