120 tys. wolontariuszy zbierać będzie pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas XVII Finału, który odbędzie się 11 stycznia 2009 r. - poinformował dziś szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Zarejestrowało się już 1500 sztabów w Polsce, Irlandii, Szkocji, Holandii i Francji.

XVII Finał WOŚP poświęcony będzie wczesnemu wykrywaniu nowotworów u dzieci. "Zbieramy pieniądze na wczesną diagnostykę nowotworową, ale mówimy także o zdrowiu i profilaktyce w ogóle. Będziemy przypominać, że w zdrowym ciele zdrowy duch" - mówił Owsiak podczas spotkania z członkami sztabów.

Podkreślił, że WOŚP namawiać chce do tego, by ludzie sami się diagnozowali, a także zapobiegali takim chorobom jak cukrzyca, prowadząc zdrowy tryb życia. Dlatego jednym z elementów Finału będzie bieg "Policz się z cukrzycą".

"Ministerstwo ma ciągle do nas jakieś zastrzeżenia"

Podczas spotkania Owsiak wspomniał o kłopotach, które WOŚP ma z MSWiA. Dotychczas fundacja nie dostała pozwolenia na prowadzenie zbiórki.

"Ustawa regulująca zbiórki publiczne jest w 1933 r., a przepisy w tej kwestii ciągle się zmieniają. Choć bardzo skrupulatnie rozliczamy się z każdej zbiórki, ministerstwo ma ciągle do nas jakieś zastrzeżenia. Uważa np., że bieg nie jest częścią finału, że powinniśmy przewidzieć, ile dostaniemy darów, ile wydamy na sprzęt. Tymczasem na naszych oczach działają fundacje, które w ogóle się nie rozliczają z pieniędzy" - mówił Owsiak.

Podkreślił, że wszystkie organizacje powinny działać na takich samych zasadach i być tak samo traktowane. Zaznaczył, że jest otwarty, żeby publicznie o tym dyskutować.

W ramach XVII Finału zebrano już 50 tys. zł z aukcji internetowych

Owsiak poinformował, że w ramach XVII Finału zebrano już 50 tys. zł z aukcji internetowych. "Ludzie sami do nas się zgłaszają i dają rzeczy, które można zlicytować. W tym roku mamy np. kask, który podarował Fernando Alonso. Zawsze dostajemy coś od prezydenta, niezależnie, kto nim jest. W zeszłym roku dostaliśmy biało-czerwone krawaty. Nigdy nie dostaliśmy niczego z Torunia" - mówił Owsiak. Dodał, że w organizację XVII Finału włączyła się Giełda Papierów Wartościowych, która m.in. pomoże w liczeniu zebranych środków.

W zeszłym roku podczas XVI Finału, poświęconego dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, zebrano 32 147 538,63 zł. W czasie poprzednich Finałów, organizowanych przez fundację Jurka Owsiaka od 1993 r., zbierano pieniądze m.in. na leczenie dzieci z chorobami serca, poszkodowanych w wypadkach, a także na zakup sprzętu diagnostycznego na oddziały noworodkowe.