Do końca marca trzeba zdążyć z założeniem instalacji fotowoltaicznej. Stawką są atrakcyjne opustyDo końca marca trzeba zdążyć z założeniem instalacji fotowoltaicznej, żeby móc korzystać z atrakcyjnych opustów.Grzegorz Kowalczyk•16 lutego 2022
Odzysk zużytych paneli – resort deklaruje korektęMinisterstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że poprawi przepisy, które nakazują zbiórkę z rynku wysłużonych instalacji fotowoltaicznych. Problem opisaliśmy we wtorkowym wydaniu DGP. Odpadów z fotowoltaiki jest jeszcze niewiele (w odniesieniu do ilości wprowadzanych na rynek), więc organizacje odzysku zamiast nich zbierają stare AGD, przede wszystkim wysłużone pralki. Jednak tych urządzeń w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zbiórkę fotowoltaiki też już brakuje. Dlatego producenci i importerzy obawiają się, że zapłacą wysokie kary za niewypełnienie obowiązku zebrania co najmniej 65 proc. urządzeń. Taki wymóg nakłada na nich ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1893 ze zm.).Katarzyna Nocuń•03 lutego 2022
Energetyka: System opustowy w projektach parasolowych do 2023 r.Prosument, który do 31 marca br. zawrze umowę z jednostką samorządu terytorialnego na zakup, montaż lub dofinansowanie paneli fotowoltaicznych i złoży wniosek o przyłączenie do sieci do 31 grudnia 2023 r., będzie mógł rozliczać się z wytworzonej i pobranej energii w systemie opustowym. Katarzyna Nocuń•31 stycznia 2022
Gminne projekty dopłat do fotowoltaiki. Samorządy liczą na wsparcieMieszkaniec, który do końca marca podpisze umowę z jednostką samorządu terytorialnego, będzie mógł się rozliczać z pozyskanej energii w ramach korzystnego systemu opustowego.Katarzyna Nocuń•27 stycznia 2022
Na pomoc gminnym projektom dopłat do fotowoltaikiMieszkaniec, który do końca marca podpisze umowę z jednostką samorządu terytorialnego, będzie mógł się rozliczać z pozyskanej energii w ramach korzystnego systemu opustowegoKatarzyna Nocuń•27 stycznia 2022
Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaicznąNajwiększą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.25 stycznia 2022
"Zielona inflacja" zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną"Zielona inflacja", czyli znaczny wzrost cen minerałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i baterii samochodowych, zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - pisze w czwartek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".13 stycznia 2022
KNF nałożyła 2,4 mln zł kary na Polską Grupę FotowoltaicznąKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Polską Grupę Fotowoltaiczną karę pieniężną w łącznej wysokości 2,4 mln zł w związku z nienależycie wykonanymi obowiązkami informacyjnymi w zakresie sporządzenia raportu rocznego oraz raportu skonsolidowanego za 2016 i 2017 rok, podała spółka.31 grudnia 2021
Fotowoltaika na rozstajach, branża przestrzega konsumentówRząd podpisał z biznesem porozumienie dotyczące rozwoju fotowoltaiki. Jednocześnie prezydent złożył podpis pod błyskawicznie przeprowadzoną przez Sejm ustawą o odnawialnych źródłach energii. Od 1 kwietnia 2022 r. zmieni ona zasady rozliczeń prosumenckich – zlikwiduje system opustów i zastąpi go net-billingiem. Przypomnijmy, że np. zdaniem Anny Frączyk, analityczki prawnej ClientEarth, ustawa spowoduje wyhamowanie prosumeryzmu.Sonia Sobczyk-Grygiel•20 grudnia 2021
Gminy się natrudzą, by nie stracić unijnych pieniędzy na fotowoltaikęPrzyjęcie przez parlament nowych przepisów o odnawialnych źródłach energii stawia w trudnej sytuacji te z nich, które realizują projekty parasolowe. Jeśli nie znajdą nowych chętnych na inwestycje, to będzie im trudno wycofać się z zamówienia. Dlatego walczą o dłuższe terminy na przyłączenia.Zofia Jóźwiak•08 grudnia 2021
Gminy się natrudzą, by nie stracić unijnych pieniędzy na fotowoltaikęPrzyjęcie przez parlament nowych przepisów o odnawialnych źródłach energii stawia w trudnej sytuacji te z nich, które realizują projekty parasolowe. Jeśli nie znajdą nowych chętnych na inwestycje, to będzie im trudno wycofać się z zamówienia. Dlatego walczą o dłuższe terminy na przyłączeniaZofia Jóźwiak•07 grudnia 2021
Alternatywa dla nieekologicznych pieców coraz kosztowniejszaRosnące ceny gazu i zapowiadane zmiany w rozliczeniach prosumentów powodują, że gminy tracą orientację, jaki przyjąć kurs w zmaganiach o czystą i tanią energię. Eksperci przewidują, że coraz większe znaczenie w liczeniu kosztów będzie miała termomodernizacjaKatarzyna Nocuń•30 listopada 2021
Jest Ratunek dla „domowej” fotowoltaiki. Powstaje pierwsza w Polsce fabryka magazynów energiiFotowoltaika, która miała stać się remedium na rosnące ceny prądu, a także uczynić nasz kraj wolnym od smogu, przestaje się opłacać. Prosumenci, czyli producenci i konsumenci energii odnawialnej, są dziś obciążani kolejnymi restrykcjami. Zamiast taniej, zielonej energii od 2022 r. nowi użytkownicy nie będą mogli korzystać z systemu gwarantującego upusty, a co za tym idzie – zainteresowanie OZE w Polsce będzie słabnąć. To wszystko przez przeciążony system sieci przesyłowych.28 listopada 2021
Zainteresowanie samorządów fotowoltaiką rośnie szybciej niż ceny energii w Europie [WYWIAD]- Władze lokalne są na etapie opracowywania regionalnych programów operacyjnych. Jeśli więc chcą zarezerwować fundusze na przykład dla pierwszych spółdzielni energetycznych, to muszą to zrobić teraz - uważa Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć.Katarzyna Nocuń•14 listopada 2021
Większości z nas nie przeszkadzałyby wiatrak za oknem i panel na dachuPolacy są bardziej otwarci na projekty OZE niż mieszkańcy niektórych krajów „starej” Unii.Julita Żylińska•20 października 2021
Spółdzielnie chcą inwestować w OZE, ale barier jest coraz więcejPanele fotowoltaiczne mogą być sposobem na wyhamowanie podwyżek opłat dla mieszkańców, jednak spółdzielnie nie mogą swobodnie wykorzystywać wytworzonej w ten sposób energii.Katarzyna Nocuń•13 października 2021
NFOŚiGW: Wyczerpał się ponad półmiliardowy budżet "Mojego Prądu" 3.0Po nieco ponad trzech miesiącach wyczerpał się ponad półmiliardowy budżet trzeciej edycji programu "Mój prąd" - przekazał PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. "Mój prąd" 4.0 ma ruszyć w nowym roku, choć system dopłat do fotowoltaiki będzie się różnić.07 października 2021
Ulga termomodernizacyjna tylko przy wydatku z własnej kieszeniNie można odliczyć od dochodu kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej, jeżeli został on zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Mariusz Szulc•06 października 2021
Nowy system musi być dla prosumenta nie tylko opłacalny, ale też prosty i zrozumiałyMiał być okres przejściowy dla systemu opustów w rozliczaniu energii z fotowoltaiki, a wydaje się, że rządzący po cichu wycofują się z wcześniejszych deklaracji i wracają do modelu bezpośredniego i gwałtownego przejścia na system sprzedażowy. Znacznie mniej opłacalnego dla prosumentów.Anna Kornecka•05 października 2021