Emeryci boją się składać e-wnioski o ponowne naliczenie emeryturyTylko 49 osób skorzystało z możliwości przesłania do ZUS e-wniosku m.in. o ponowne naliczenie emerytury. Taka możliwość istnieje od ponad miesiąca. Wtedy w życie weszło rozporządzenie z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. nr 237, poz. 1412).Bożena Wiktorowska•29 grudnia 2011
Podwyżki emerytur dopiero w maju? ZUS nie zdąży z waloryzacją kwotowąPrawie 7,5 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS może nie dostać podwyżek w marcu, a dopiero w maju. Zakład przyznaje, że nie zdąży z realizacją pomysłu premiera, który chce by waloryzacja była kwotowa, a nie procentowa - stwierdza "Rzeczpospolita".28 grudnia 2011
Jedynie praca do 70. roku życia może zapewnić przyzwoitą emeryturęPrzeciętna emerytura przyznana w ubiegłym roku wyniosła 2077 zł. Jej wysokość odpowiadała zatem 64 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ta relacja, zwana stopą zastąpienia, będzie jednak w przyszłości zdecydowanie gorsza. I to nawet po ewentualnym wydłużeniu aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn – tak wynika z prognozowanych skutków podniesienia wieku emerytalnego obliczonych wstępnie przez ZUS. Za 40 lat emerytura będzie stanowiła tylko 30 – 40 proc. naszej pensji.22 grudnia 2011
Podwyżka emerytury po równo? Rząd zmienia zdanieTylko w 2012 r. będzie waloryzacja kwotowa emerytur. Potem podwyżka o inflację. Waloryzacja kwotowa świadczeń emerytalnych ma być wprowadzona na rok – zapowiada minister pracy i polityki Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort pracy, który odpowiada za ten projekt, chce zabezpieczyć się przed wnioskami podającymi w wątpliwość konstytucyjność swoich działań.Grzegorz Osiecki•20 grudnia 2011
Wiceminister pracy: od 1 marca kwotowa waloryzacja emerytur i rentOd 1 marca 2012 roku będzie kwotowa waloryzacja emerytur i rent, jednak jej koszt dla budżetu państwa pozostanie taki sam, jak w przypadku waloryzacji procentowej - poinformował PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Projekt przewiduje taką samą podwyżkę dla wszystkich emerytów - 68 zł.08 grudnia 2011
RPO: ZUS nie powinien odbierać przyznanych emeryturPrzepis art. 114 ust. la ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowiący, że ZUS może ponownie ocenić te same dowody w postępowaniu o przyznanie emerytury, narusza konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa – twierdzi Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO) w piśmie skierowanym do prezesa ZUS. Tak samo uważają prawnicy.Paweł Jakubczak•07 grudnia 2011