Specjalne wydanie DGP

Informacje

18 października 2017 r.

Z utrudnionym dostępem do rynków zagranicznych borykają się także krajowe firmy budowlane, choć skala ich działalności poza Polską jest znacznie mniejsza niż w przypadku rolnictwa.

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Zagraniczne bariery dla polskiej ekspansji18 października 2017 r.

Choć niby należymy do największej na świecie strefy wolnego handlu, przed naszymi firmami chronią swój rynek także państwa UE. Z danych Banku Światowego wynika, że poziom ceł na świecie regularnie spada. Unia Europejska jeszcze w 1995 r. na sprowadzane z zagranicy towary i usługi nakładała na swoich granicach opłatę w średniej wysokości 6,3 proc.

16 października 2017 r.

W końcu II kwartału tego roku ponad 122 tys. miejsc pracy było nieobsadzonych

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Demograficzna bomba tyka16 października 2017 r.

Mamy aż tak dobrą sytuację na rynku, że zaczyna nam brakować pracowników. A wkrótce może być jeszcze gorzej. Do dobrej koniunktury gospodarczej zaczynamy się powoli przyzwyczajać. Tempo wzrostu PKB rozkręca się coraz mocniej, optymizmem napawa spadek do rekordowo niskich poziomów bezrobocia i obniżający się odsetek osób, które obawiają się utraty pracy.

5 października 2017 r.

Zdecydowana większość nakładów przypada na Europę – najwięcej kapitału popłynęło do Luksemburga, gdzie na koniec 2016 r. mieliśmy ulokowane 44,2 mld zł.

Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent5 października 2017 r.

W zeszłym roku krajowe firmy inwestowały w Chile, na Bahamach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za to z USA wycofaliśmy 85 mln zł. W 2016 r. polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły niemal 32 mld zł. Taka była różnica między sumą przeznaczoną przez zarejestrowane w kraju firmy na zakup udziałów w przedsiębiorstwach w innych krajach, zasilenie ich w kapitał przez reinwestycję zysków czy różnego rodzaju pożyczki i kwotą, którą nasze przedsiębiorstwa ściągnęły do kraju.

4 października 2017 r.

Czy zmiany zachodzące w naszej energetyce będzie można porównać z czasem do niemieckiego „Energiewende”, czyli rozpoczętej ponad 30 lat temu transformacji energetycznej?

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rachunek za walkę o lepszą planetę4 października 2017 r.

Polityka klimatyczna to wyzwanie głównie dla konsumentów i biznesu. Trzeba będzie za nią zapłacić. Pytanie brzmi tylko: jak dużo. Polska transformacja energetyczna będzie niemałym wyzwaniem, bo jak na razie w sprawie naszego uzależnienia od węgla chcemy działać w myśl zasady „jak zjeść ciastko i mieć ciastko”.

3 października 2017 r.

Z danych Eurostatu wynika, że pracownicy delegowani stanowią 0,9 proc. siły roboczej Unii Europejskiej.

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Pęknięcia w jednolitym rynku3 października 2017 r.

Przepisy regulujące funkcjonowanie największej strefy wolnego handlu na świecie determinują sposób działania także polskich przedsiębiorstw. Kierunek, w jakim rozwija się jednolity rynek, ma wpływ na naszą gospodarkę. Przykładem jest chociażby dyrektywa o pracownikach delegowanych, której nowelizacja odbywa się pod hasłem walki z dumpingiem socjalnym, czyli budowaniem przewagi konkurencyjnej w oparciu o mniej hojne przepisy prawa pracy.

3 października 2017 r.

Podatek dochodowy nie jest kategorią ekonomiczną, tylko prawniczą

Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy3 października 2017 r.

Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

27 września 2017 r.

gala przedsiębiorczość 2016

2 października rusza piąta edycja „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”27 września 2017 r.

Pod hasłem „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” 2 października 2017 roku z inicjatywy „Dziennika Gazety Prawnej” ruszy piąta edycja ogólnopolskiego miesiąca przedsiębiorcy – wydarzenia, w ramach którego redaktorzy DGP, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

11 września 2017 r.

Tak było na gali w 2016 roku. Być może w 2017 roku to Twoja firma odbierze nagrodę?

„Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości". Zgłoś super firmę do konkursu DGP!11 września 2017 r.

Pod hasłem „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” w październiku 2017 roku z inicjatywy „Dziennika Gazety Prawnej” odbędzie się piąta edycja ogólnopolskiego miesiąca przedsiębiorcy – wydarzenia, w ramach którego redaktorzy „Dziennika Gazety Prawnej”, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. A już teraz zachęcamy przedsiębiorców do wzięcia udziału w konkursie!

Specjalne wydanie DGP

Reklama