Informacje

13 listopada 2017 r.

Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Gdy pomoc państwa była potrzebna, ani razu nie spotkaliśmy się z odmową13 listopada 2017 r.

Rola narodowych czempionów w Europie egoizmów – to temat jednej z dyskusji, które odbyły się podczas gali finałowej akcji DGP „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN, zastanawiali się nad tym, w jaki sposób połączyć ekonomiczną racjonalność, dbałość o klienta i potrzebę zachowania konkurencji na rynku, w którym interesy państw realizowane są za pomocą narzędzi gospodarczych

24 października 2017 r.

Nie ma nic bardziej irytującego niż zbędne procedury wydłużające w nieskończoność załatwienie choćby najdrobniejszej sprawy.

Ułatwienia dla biznesu. Mówimy: Sprawdzam24 października 2017 r.

Otoczenie prawne to jeden z kluczowych elementów wpływających na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw, a tym samym na tempo rozwoju całej gospodarki. Przez ostatni rok zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Rozwoju zrobiły sporo, by ułatwić prowadzenie w Polsce biznesu. Nadal brakuje jednak kompleksowego rozwiązania, jakim miała być Konstytucja biznesu.

24 października 2017 r.

Sukces finansowy deweloperów gier rozgrzewa wyobraźnię ich użytkowników.

Stupnicki: Innowacje wymagają czasu24 października 2017 r.

Innowacje są obecnie w modzie. Przedsiębiorczość oparta o innowacje też. Media promują pomysły na założenie własnej firmy, aby zrealizować wizję nowego produktu, który szybko stanie się popularny, a założycielom przyniesie wielkie pieniądze w kilka lat. To model stawiany jako alternatywa dla pracy w korporacji, samorządzie czy medycynie.

24 października 2017 r.

Klient będzie mógł poszerzyć zakres raportu o informacje o zaległościach weryfikowanego przedsiębiorcy w innych BIG-ach

Dobre zmiany w ustawie o BIG-ach24 października 2017 r.

Przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniają większość nadchodzących zmian w ustawie o biurach informacji gospodarczej – wynika z badania przeprowadzonego wśród klientów BIG InfoMonitor. Po wejściu w życie zmian 13 listopada możliwe będzie znacznie szybsze zmobilizowanie dłużnika wpisem do rejestru BIG.

24 października 2017 r.

Rodzime firmy IT wciąż nie są wystarczająco doceniane, choć zatrudniają cenionych specjalistów. Wypracowały imponującą wiedzę, kompetencje i doświadczenie, by być odpowiedzialnym partnerem tak dla administracji publicznej, jak i najbardziej wymagających klientów

Jak dojść do prawdziwie cyfrowej gospodarki i dlaczego ta droga jest tak wyboista?24 października 2017 r.

W 2016 r. przychody sektora IT w Polsce skurczyły się o 5,2 proc.*. Do tej pory taka sytuacja zdarzyła się tylko raz – w 2009 r., po światowym kryzysie w sektorze bankowym. To niepokojący sygnał, zwłaszcza że na świecie branża IT przeżywa intensywny rozkwit, a oficjalne strategie rozwoju naszego kraju opierają się w dużej mierze na tworzeniu innowacji oraz nowych technologii. Czy bez udziału krajowych firm IT można budować w Polsce prawdziwie cyfrową gospodarkę i być liczącym się partnerem dla innych państw?

24 października 2017 r.

Firmy średnie i duże w większości parametrów ekonomicznych odczuły ostatnio poprawę i wykazują przewagę nad małymi podmiotami.

Grzelczak: Koniunktura nie dla małych24 października 2017 r.

Trwające od dwóch kwartałów wyraźne ożywienie w polskiej gospodarce jest faktem i wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w kolejnych latach. To powinno oczywiście sprzyjać firmom i przyczyniać się do poprawy osiąganych przez nie wyników finansowych.

24 października 2017 r.

Sukces polskich przedsiębiorstw za granicą zawsze mnie cieszy, ponieważ buduje wartość Polski na arenie międzynarodowej i zwiększa potencjał naszego kraju

Góral: Dyplomacja gospodarcza zaczyna się nad Wisłą24 października 2017 r.

Polskie firmy coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na zagranicznych rynkach, nawet tych do niedawna mało dostępnych i egzotycznych. Jednak międzynarodowy sukces naszych przedsiębiorstw zaczyna się w Polsce. Dyplomacja gospodarcza jest niezbędnym elementem wsparcia firm przez krajową administrację, a one same także mogą być skutecznym ambasadorem państwa i jego interesów. Sztuka polega na tym, aby to wykorzystać.

24 października 2017 r.

W trakcie konsultacji jasnym stało się jednak to, że jest wiele krajów, które patrzą na tę samą szklankę i widzą zupełnie co innego niż my

Tynel: Unia jest dla przedsiębiorczych24 października 2017 r.

 - Wielu przedsiębiorców na własnej skórze przekonało się, jak istotna jest nie tylko znajomość przepisów, które tworzone są w Brukseli, a chwilę później stają się obowiązującym prawem w Polsce, lecz także świadomość tego, jakie toczą się prace i jakie są dalsze plany odnośnie do nowych regulacji - uważa Paweł Tynel, partner, EY Polska.

24 października 2017 r.

Utrzymanie integralności systemu informacji gwarantuje, że poufne dane nie zostały zmodyfikowane lub usunięte w sposób nieupoważniony i niewykryty

Gołębiewski: Firmowy elementarz cyberbezpieczeństwa24 października 2017 r.

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo funkcjonujące bez dostępu do internetu, urządzeń mobilnych czy nowoczesnych technologii. Taka firma po prostu nie ma szans na konkurencyjnym rynku. Rosnąca popularność internetu rzeczy, wchodzenie w wiek produkcyjny pokolenia ery cyfrowej, automatyzacja procesów czy nowe technologie przemysłowe niosą ze sobą wiele korzyści. Ale także ogromne zagrożenia.

24 października 2017 r.

Pierwszym kluczowym elementem jest odejście od idei czasowego ich funkcjonowania na rzecz wydawania decyzji o udzieleniu wsparcia na okres od 10 do 15 lat.

Tynel: Cała Polska będzie specjalną strefą24 października 2017 r.

 Jeszcze nie pojawił się projekt ustawy, ale oczekiwania w stosunku do niego już są duże. Ma ujrzeć światło dzienne w najbliższych dniach. Rzecz dotyczy zasadniczej zmiany w funkcjonowaniu systemu wsparcia nowych inwestycji. Specjalne strefy ekonomiczne, które od ponad dwóch dekad były naczelnym orężem w walce o nowe miejsca pracy i nowe projekty, przejdą metamorfozę. Po kilku etapach wydłużania ich życia zapowiada się niemała zmiana.

24 października 2017 r.

Polska, podobnie jak inne kraje naszego regionu, bezpowrotnie utraciła część cennego kapitału, jakim są wykształceni, kreatywni i przedsiębiorczy ludzie.

Sroka: Migracja bez wstawania zza biurka24 października 2017 r.

Na jednym z rysunków Marka Raczkowskiego naukowiec przedstawia drugiemu swój najnowszy wynalazek. „To jest nasz megainteligentny robot, który poleci na Marsa” – mówi. „Nigdzie nie polecę” – odpowiada robot. Dziś jeszcze nas to bawi, ale jak zareagujemy za kilka lat?

24 października 2017 r.

Gdyby opierać się na wyjątkowo sprzyjającej koniunkturze makroekonomicznej w kraju i za granicą, perspektywy stojące przed sektorem bankowym, a tym samym jego klientami, byłyby optymistycznie

Czarnecki: Nie odbierać bankom szansy na rozwój24 października 2017 r.

 - Rola sektora finansowego, jego kształt i zasady działania od zawsze były wyznaczane przez otoczenie ekonomiczne i społeczne, a w ostatnim czasie szczególnie przez przyspieszający postęp technologiczny. Wielu kolegów bankowców z pewnością podzieli konstatację, że odsądzany – niesprawiedliwie – od czci i wiary sektor bankowy skutecznie dokłada się ostatnio zwłaszcza do budżetowego sukcesu rządu - wyjaśnia Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska. 

24 października 2017 r.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Co cztery dni jedna dobra zmiana24 października 2017 r.

Czy zauważyli państwo, jak w ostatnich latach zmienił się sposób oglądania seriali? Kiedyś czekaliśmy na kolejny odcinek cały tydzień. Dzisiaj całe serie dostępne są od ręki, bo wszyscy liczący się na rynku gracze uruchomili serwisy strumieniowe. Jeden klik i – jeśli ktoś w ogóle we współczesnym świecie ma na to czas – możemy w internecie obejrzeć wszystkie odcinki naraz. W tradycyjnej telewizji to kilka miesięcy. Streaming wymusiły zmiany w otoczeniu nadawców. To po prostu rynkowe „dostosuj się albo zgiń”.

24 października 2017 r.

Krzysztof Jedlak

Jedlak: Polska gospodarka, głupcze!24 października 2017 r.

Codziennie piszemy o gospodarce oraz jej głównych aktorach: firmach, przedsiębiorcach, administracji służącej biznesowi i konsumentom, pracownikach. Dziś po raz kolejny oddajemy im łamy – dosłownie, bo zgodzili się wystąpić w roli publicystów.

18 października 2017 r.

Z utrudnionym dostępem do rynków zagranicznych borykają się także krajowe firmy budowlane, choć skala ich działalności poza Polską jest znacznie mniejsza niż w przypadku rolnictwa.

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Zagraniczne bariery dla polskiej ekspansji18 października 2017 r.

Choć niby należymy do największej na świecie strefy wolnego handlu, przed naszymi firmami chronią swój rynek także państwa UE. Z danych Banku Światowego wynika, że poziom ceł na świecie regularnie spada. Unia Europejska jeszcze w 1995 r. na sprowadzane z zagranicy towary i usługi nakładała na swoich granicach opłatę w średniej wysokości 6,3 proc.

16 października 2017 r.

W końcu II kwartału tego roku ponad 122 tys. miejsc pracy było nieobsadzonych

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Demograficzna bomba tyka16 października 2017 r.

Mamy aż tak dobrą sytuację na rynku, że zaczyna nam brakować pracowników. A wkrótce może być jeszcze gorzej. Do dobrej koniunktury gospodarczej zaczynamy się powoli przyzwyczajać. Tempo wzrostu PKB rozkręca się coraz mocniej, optymizmem napawa spadek do rekordowo niskich poziomów bezrobocia i obniżający się odsetek osób, które obawiają się utraty pracy.

5 października 2017 r.

Zdecydowana większość nakładów przypada na Europę – najwięcej kapitału popłynęło do Luksemburga, gdzie na koniec 2016 r. mieliśmy ulokowane 44,2 mld zł.

Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent5 października 2017 r.

W zeszłym roku krajowe firmy inwestowały w Chile, na Bahamach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za to z USA wycofaliśmy 85 mln zł. W 2016 r. polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły niemal 32 mld zł. Taka była różnica między sumą przeznaczoną przez zarejestrowane w kraju firmy na zakup udziałów w przedsiębiorstwach w innych krajach, zasilenie ich w kapitał przez reinwestycję zysków czy różnego rodzaju pożyczki i kwotą, którą nasze przedsiębiorstwa ściągnęły do kraju.

4 października 2017 r.

Czy zmiany zachodzące w naszej energetyce będzie można porównać z czasem do niemieckiego „Energiewende”, czyli rozpoczętej ponad 30 lat temu transformacji energetycznej?

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rachunek za walkę o lepszą planetę4 października 2017 r.

Polityka klimatyczna to wyzwanie głównie dla konsumentów i biznesu. Trzeba będzie za nią zapłacić. Pytanie brzmi tylko: jak dużo. Polska transformacja energetyczna będzie niemałym wyzwaniem, bo jak na razie w sprawie naszego uzależnienia od węgla chcemy działać w myśl zasady „jak zjeść ciastko i mieć ciastko”.

3 października 2017 r.

Z danych Eurostatu wynika, że pracownicy delegowani stanowią 0,9 proc. siły roboczej Unii Europejskiej.

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Pęknięcia w jednolitym rynku3 października 2017 r.

Przepisy regulujące funkcjonowanie największej strefy wolnego handlu na świecie determinują sposób działania także polskich przedsiębiorstw. Kierunek, w jakim rozwija się jednolity rynek, ma wpływ na naszą gospodarkę. Przykładem jest chociażby dyrektywa o pracownikach delegowanych, której nowelizacja odbywa się pod hasłem walki z dumpingiem socjalnym, czyli budowaniem przewagi konkurencyjnej w oparciu o mniej hojne przepisy prawa pracy.

3 października 2017 r.

Podatek dochodowy nie jest kategorią ekonomiczną, tylko prawniczą

Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy3 października 2017 r.

Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu