Rozmowa z dr. Pawłem Poszytkiem, dyrektorem generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

FRSE już po raz kolejny jest partnerem gali Dziennika Gazety Prawnej „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.
Doceniam to, że DGP od 10 lat konsekwentnie buduje przestrzeń merytorycznej debaty o gospodarce. Na początku tego roku mieliśmy nadzieję, że po pandemii świat wreszcie gospodarczo ruszy do przodu. Ten optymizm zgasiła agresja Rosji na Ukrainę. Tym bardziej potrzeba więc wspólnego namysłu, pogłębionej dyskusji fachowców z różnych dziedzin.
Jako FRSE mamy też wkład w organizację gali. Przyznajemy nagrodę przedsiębiorcy, który w spektakularny sposób wspiera edukację.
W tym roku FSRE uhonorowała Fundację PFR?
Cieszą nas działania podejmowane z myślą o nowoczesnej edukacji i przyszłych pokoleniach. Tak też podchodzimy do inicjatyw Fundacji PFR, w tym Centralnego Domu Technologii. Na szczególne docenienie zasługuje cykl zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży pod nazwą ,,Cyberbezpieczeństwo”.
Poza tym CDT to nie tylko oferty dla najmłodszych. To też miejsce, gdzie nauka, technologia i biznes przenikają się wzajemnie, inspirując do nowych projektów. Takich inicjatyw powinno być jak najwięcej, bo tylko wtedy polska gospodarka stanie się naprawdę konkurencyjna. Dlatego trzymamy kciuki za inicjatywy CDT i liczymy na szeroką współpracę, bo mamy podobny profil beneficjentów, wspólne ambicje i cele.
Nie ma rozwoju gospodarczego bez wykwalifikowanych pracowników.
Każdy pracodawca wie, jak trudno pozyskać dobrego fachowca. Na początku XXI w. furorę robiły teorie, że sztuczna inteligencja pozbawi ludzi pracy. I chociaż pewne zmiany w tym kierunku na skutek pandemii nawet przyspieszyły, dziś nie mamy wątpliwości, że ludzie w niektórych dziedzinach są i będą niezastąpieni.
W latach 90. w Polsce przemysł i fachowców z branż technicznych uznano za niepotrzebnych. Naiwnie wierzono, że gospodarce wystarczy rozwinięty sektor usług. Tymczasem właśnie nowoczesne kształcenie branżowe jest kluczem do długotrwałego, stabilnego rozwoju gospodarczego. Za wzór pod tym względem stawia się Niemcy, gdzie zorientowany na współpracę z firmami system szkolnictwa branżowego powszechnie uważa się za jeden z kluczowych czynników, które pozwoliły im np. bez większych wstrząsów przetrwać kryzys ekonomiczny 2008 r.
FSRE zorganizuje mistrzostwa Europy młodych profesjonalistów EuroSkills Gdańsk 2023. Czy połączycie siły z PFR?
Zawody WorldSkills i EuroSkills są doskonałą odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy. Bez cienia przesady mówi się, że to igrzyska olimpijskie umiejętności zawodowych. Młodzi fachowcy rywalizują w kilkudziesięciu konkurencjach – od najnowszych technologii komputerowych czy robotyki po zawody tradycyjne jak gotowanie, murarstwo, stolarka.
We wrześniu przyszłego roku w EuroSkills Gdańsk 2023 weźmie udział aż 600 zawodników w 44 konkurencjach. Ich rywalizację będzie oceniać prawie 600 fachowców, spodziewamy się też 100 tys. gości ze świata. Na zawody przyjadą również przedstawiciele rządów, agencji krajowych i międzynarodowych, izb branżowych, banków itd. Dlatego też nie wyobrażamy sobie EuroSkills Gdańsk 2023 bez udziału PFR. Wspólnie pracujemy nad optymalną formułą i zakresem współpracy.
PAO