W lipcu zanotowano wyraźnie mniejszy niż w tym samym miesiącu poprzednich dwóch lat wzrost liczby firm – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny. Przybyło ich niespełna 300. Rok wcześniej przyrost był ponad 10 razy większy, a dwa lata temu liczba działających podmiotów ujętych w rejestrze REGON zbliżała się do 9,6 tys.
Liczba nowych rejestracji firm przekroczyła w tym roku 31 tys. i była o 8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Ale wykreśleń z rejestru było o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Podmiotów wykreślonych było 18 tys. Do tego dochodzi więcej niż 13 tys. podmiotów, których działalność została zawieszona. Takich decyzji było o jedną czwartą więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
– Taki wynik częściowo ma charakter sezonowy. Aktywność zamrażają podmioty edukacyjne oraz część firm handlowych. Niemniej obserwujemy też częstsze zawieszenia aktywności w sektorze budowlanym, co sugeruje niewielką przestrzeń do poprawy wyników branży w drugiej połowie roku – skomentował Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Dużo zwieszeń działalności w edukacji
W edukacji liczba zawieszeń zwiększyła się w porównaniu z czerwcem o więcej niż jedną piątą, do 31 tys. O 17 proc., do 24,1 tys., zmniejszyła się liczba zawieszonych podmiotów w „zakwaterowaniu”.
Wpływ na działalność firm w II półroczu nadal mieć będą wysokie koszty działania. W tym rosnące wydatki związane z zatrudnieniem. Od lipca płaca minimalna wynosi 4,3 tys. zł brutto. To o 19 proc. więcej niż przed rokiem.
GUS przedstawił też dane na temat liczby upadłości w II kw. Naliczono ich 92 (statystycy nie uwzględniają restrukturyzacji).
– Rosnąca liczba niewypłacalności to efekt przedłużającej się stagnacji w gospodarce wywołanej z jednej strony przez słaby popyt zagraniczny, głównie z krajów Unii Europejskiej, a z drugiej strony przez bardzo drogi pieniądz oraz coraz wyższe koszty pracy i energii. To istotnie wpływa na pogorszenie płynności przedsiębiorstw – ocenia Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE. Liczy, że sytuacja poprawi się w przyszłym roku ©℗