Przedstawiciele dyplomatyczni Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Indii rozpoczynają w piątek rozmowy w Melbourne dotyczące pogłębienia swojego sojuszu w nadziei na osłabienie rosnącej potęgi Chin w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak przekazała agencja AFP, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że chociaż Waszyngton skupia się obecnie na możliwym rosyjskim zagrożeniu na Ukrainie, długofalowym wyzwaniem pozostaje rozwój Chin. Wedle słów Blinkena, ten rozwój stawia pod znakiem zapytania "tradycyjny porządek".

"Moim zdaniem nie ma wątpliwości, że ambicją Chin z biegiem czasu będzie uzyskanie pozycji wiodącej potęgi militarnej, gospodarczej, dyplomatycznej i politycznej nie tylko w regionie, ale i na świecie" - skomentował Blinken w przeddzień rozmów.

Premier Australii Scott Morrison podkreślił znaczenie grupy sojuszników w budowaniu współpracy między podobnie myślącymi demokracjami, nawiązując do trudnych stosunków swojego kraju z Chinami.

Stany Zjednoczone, Australia, Japonia i Indie są członkami sojuszu strategicznego Quad, czyli czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa, który został zawiązany w 2007 roku. Sojusz pogłębił współpracę po gwałtownych starciach na granicy indyjsko-chińskiej z 2017 roku i rozmieszczeniu sił wojskowych przez Pekin na Morzu Południowochińskim. (PAP)