Służby medyczne Portugalii zaszczepiły przeciwko Covid-19 ponad 50 tys. imigrantów o nieuregulowanej sytuacji prawnej. Grupa ta stanowi zaledwie 8 proc. wśród wszystkich cudzoziemców rezydujących nielegalnie w tym kraju.

Jak poinformował we wtorek w rozmowie z rozgłośnią Radio Renascenca odpowiedzialny za ogólnokrajowy program szczepień Henrique Gouveia e Melo, w najbliższych miesiącach zaszczepionych powinno zostać do 200 tys. imigrantów.

“Apeluję do imigrantów o nieuregulowanej sytuacji prawnej w naszym kraju, aby zgłaszali się do punktów szczepień” - powiedział Gouveia e Melo.

Przypomniał, że z powodu ograniczeń w pracy administracji publicznej portugalski MSW zgodził się w okresie pandemii na automatyczne uregulowanie sytuacji prawnej ponad 200 tys. imigrantów.

Z szacunków rządu Portugalii wynika, że w tym ponad 10-milionowym kraju nastąpił podczas pandemii Covid-19 wyraźny wzrost liczby imigrantów o nieuregulowanej sytuacji prawnej.

Według oceny MSW w Lizbonie o ile w grudniu 2019 r. w Portugalii mieszkało 580 tys. nielegalnych imigrantów, to we wrześniu 2020 r. było ich już 634 tys. Z kolei w 2021 r. tendencja ta nie osłabła.