“W drugiej połowie marca odbędą się w Warszawie polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe” - zapowiedział w środę premier Donald Tusk.

Polska i Ukraina jeszcze bliżej

Odnowienie formatu polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych ogłosił w poniedziałek premier Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem w Kijowie.

Na środowej konferencji prasowej szef rządu przekazał, że pierwsze konsultacje odbędą się w Warszawie w drugiej połowie marca.

"Kilka naszych resortów będzie musiało się dobrze do tych konsultacji przygotować. Przede wszystkim - i ma to związek także z dzisiejszymi protestami rolników - dla mnie bardzo ważne jest, aby przyjąć takie ustalenia pomiędzy stroną polską i ukraińską, żeby polski rynek, polscy producenci rolni, polscy rolnicy nie byli zagrożeni niekontrolowanym napływem produktów rolnych ze strony Ukrainy" - powiedział Tusk.

Tusk rozmawia z Ukrainą “życzliwie”, ale też “asertywnie”

Premier przekazał, że podczas swojej wizyty w Kijowie usłyszał jednoznaczne zapewnienie, że władze Ukrainy nie są zainteresowane niekontrolowanym eksportem. "Mają chętnych, mają podpisane ciekawe umowy, głównie dotyczące tranzytu z Rumunią i Bułgarią. Będziemy szukali podobnej umowy na poziomie rządów ukraińskiego i polskiego" - podkreślił Donald Tusk.

"Ukraińscy przyjaciele usłyszeli ode mnie słowa zarówno pełnej życzliwości i solidarności ze strony narodu polskiego, ale też asertywności. Nikt w Kijowie nie ma wątpliwości, że nowy polski rząd będzie pilnował zarówno - w ramach naszych możliwości - interesów ukraińskich w konflikcie z Rosją (...), a w relacjach dwustronnych będziemy pilnowali twardo polskich interesów" - oświadczył.