Rzeczypospolitej obecnie jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Jego zdaniem, rozgłośnia z Torunia spopularyzowała ideę zaangażowania w sprawy publiczne.

W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbywają się obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią jest msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Radio Maryja. Kto pojawił się na rocznicy?

Obecni są m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie:

  • sprawiedliwości Zbigniew Ziobro,
  • edukacji i nauki Przemysław Czarnek,
  • obrony narodowej Antoni Macierewicz,
  • a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

"Radio Maryja spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne i odpowiedzialności za ład moralny nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym" - napisał prezydent Duda w liście, który odczytała szefowa jego kancelarii.

Prezydent o Radiu Maryja

Prezydent wskazał, że obecnie świat, Europa, a także "nasza ojczyzna przechodzą liczne i głębokie przeobrażenia, w opinii niektórych przypominające sztorm na wodach dotąd względnie spokojnych".

"Dlatego nawie Rzeczypospolitej jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu — to znaczy wypróbowanych idei, wartości i rozwiązań, na których dotąd opierała się pomyślność i rozwój naszego kręgu cywilizacyjnego" - napisał prezydent.

Duda stwierdził, że ufa, iż Radio Maryja nadal będzie "służyło jako ważny punkt odniesienia w sprawach wiary, etyki życia publicznego i obywatelskiego zaangażowania".

Radio Maryja - 32. rocznica powstania

W obchodach 32. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczy kilka tysięcy wiernych z całego kraju oraz przedstawiciele Polonii.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. (PAP)

twi/ rau/ mir/