Nie koncentrujemy się wokół partii politycznych, tylko wokół postulatów gospodarczych i ideowych; czy powstanie jeden blok wyborczy, czy nie, to pokaże czas - tak posłowie PSL komentują pomysł Jarosława Gowina budowy wspólnego bloku z PSL i Polską 2050.

Gowin, były wicepremier i lider Porozumienia, powiedział we wtorek w "Super Expressie", że jeśli opozycja chce odebrać władzę PiS, musi rozpocząć proces jednoczenia się. "Moim zdaniem optymalne byłoby powstanie dwóch bloków. W centrum polskiej sceny politycznej jednego skupionego wokół PO. I drugiego ciut na prawo od PO. Między PO i PiS. Aby zrealizować taki scenariusz, konieczne byłoby połączenie czterech środowisk" - ocenił Gowin. Dopytywany, jakich, polityk odparł: "Mam na myśli PSL, Porozumienie, konserwatywnie nastawioną część samorządowców oraz Szymona Hołownię." "Na razie za wcześnie, aby przesądzać o tym, że taki blok powstanie" - zastrzegł.

"Nasza filozofia nie polega na koncentrowaniu się wokół partii, tylko wokół postulatów gospodarczych i ideowych, które wyznaczają granice" - skomentował słowa Gowina wiceprezes PSL Dariusz Klimczak w rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz już od dawna mówi o powstaniu dwóch opozycyjnych bloków na następne wybory parlamentarne. "Jeden ma być centrowo-prawicowy, do którego między innymi należeć będzie PSL, i Koalicja Polska, a drugi liberalno-lewicowy" - powiedział poseł PSL.

"Mamy odpowiednią ilość czasu do wyborów, żeby poszczególne stronnictwa, które funkcjonują na polskiej scenie politycznej - i w parlamencie, i poza parlamentem - się określiły, który do jakiego bloku powinien należeć". "Rozumiem, że pan Gowin decyduje się na blok centrowy" - dodał Klimczak.

Według niego jest szansa na pójście w wyborach parlamentarnych w większych blokach. "O tym się mówi powszechnie. Nawet lider PO Donald Tusk mówi o tym, że jednak opozycja także musi się podzielić na bloki, ponieważ dotychczasowy projekt Koalicji Europejskiej nie sprawdził się podczas wyborów, w których to powinniśmy wygrać z PiS" - powiedział Klimczak.

Na pytanie, czy wie coś na temat rozmów między liderami PSL, Porozumienia i Polski 2050 poseł Stronnictwa odparł, iż wie, że prowadzonych jest wiele rozmów. "Ale one są na tyle istotne, że o nich się nie mówi poza gremiami, które są tym zainteresowane dla ich skuteczności" - zaznaczył Klimczak.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Marek Sawicki. "My wielokrotnie mówiliśmy, że budujemy umiarkowane centrum, gdzie - jeśli chodzi o poglądy gospodarcze, światopoglądowe i samorządowe - to gdzieś tym środowiskom (PSL, Porozumienie, samorządowcy, Szymon Hołownia) jest ze sobą blisko. Natomiast, czy coś powstanie jednego, czy będzie to pięć różnych ugrupowań, to czas pokaże" - powiedział poseł PSL.