"To było bardzo dobre, rzeczowe, merytoryczne spotkanie. Pan przewodniczący Kukiz przedstawił panu prezydentowi założenia swojego projektu dotyczące wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Pan prezydent się z tym zapoznał" - powiedział PAP po spotkaniu szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że lider koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia poprosił podczas spotkania o utworzenie roboczego zespołu, który zająłby się tematem. "Pan prezydent zgodził się na tę propozycję, będziemy dalej pracować w ramach tego roboczego zespołu" - powiedział Szrot.

Pytany, kto wejdzie w skład zespołu, odparł, że eksperci prezydenccy oraz eksperci rekomendowani przez Pawła Kukiza. "Zespół będzie się w najbliższych tygodniach konstytuował" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Reklama

Kukiz w porannej rozmowie z PAP nie krył zadowolenia, że dojdzie do kolejnego spotkania z prezydentem. Na wcześniejszym, które miało miejsce w październiku ub.r., politycy rozmawiali o projekcie ustawy, autorstwa Kukiz'15, ws. powołania sędziów pokoju. "Bardzo się cieszę, że dla prezydenta cały czas istotny jest temat sędziów pokoju, pamięta o nim i że Kancelaria Prezydenta się w to zaangażowała" - mówił polityk w piątek rano. Kukiz wyraził nadzieję, że uda się w Polsce wprowadzić tę instytucję w życie.

Prezydent Duda mówił o kwestii sędziów pokoju w niedawnym wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". "Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że w jego kancelarii trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. "Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany" - podkreślił prezydent.