Umowę ws. dofinansowania szpitali podpisali wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk, członek zarządu woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz przedstawiciele obydwu szpitali. Środki pochodzą z Regionalnej Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego dzięki środkom unijnym w Instytucie Matki i Dziecka już w połowie 2018 r. wdrożony zostanie system teleinformatyczny obejmujący zarządzanie dokumentacją medyczną i świadczenie usług on-line; powstanie elektroniczna dokumentacja medyczna i elektroniczny obieg dokumentów.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kołbieli, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Celestynowie i Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ w Wieliszewie. Partnerzy będą mogli korzystać z elektronicznych kartotek pacjentów, wystawiać e-skierowania w zakresie badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także prowadzić e-konsultacje medyczne ze specjalistami z instytutu.

W ramach projektu udostępnionych zostanie osiem e-usług. Pacjent drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, będzie mógł zarejestrować się na wizytę, odebrać wyniki czy też sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Stworzony portal internetowy zwiększy dostęp do informacji o instytucie i pracownikach. Pacjenci dowiedzą się też o świadczonych usługach, wolnych terminach wizyt lekarskich i czasie oczekiwania na badania. Zintegrowany system leczenia usprawni pracę instytutu, obsługę pacjentów i proces wymiany informacji oraz wiedzy między lekarzami.

Natomiast w drugiej połowie 2017 r. w Instytucie Kardiologii w Aninie dzięki środkom unijnym uruchomione zostaną e-usługi na platformie pacjenta i na platformie ePUAP. Powstanie elektroniczny obieg dokumentów, w ramach którego zarchiwizowana zostanie tradycyjna dokumentacja. Strona internetowa i BIP zostaną zaktualizowane i dostosowane do potrzeb pacjentów, którzy przez ePUAP będą mogli złożyć wniosek, skargę, oświadczenia czy komunikować się z instytutem. Dzięki platformie zarówno pacjenci, jak i pracownicy otrzymają łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej, administracyjnej, a także do oferowanych szkoleń i konferencji.

W ramach projektu planowane jest wprowadzenie sześciu e-usług: platforma pacjenta, e-rejestracja, e-konferencja, e-learning, e-korespondencja, e-dokumentacja. Pacjent będzie mógł samodzielnie zarejestrować się na wizytę, zmienić jej termin lub ją odwołać. Automatyczna obsługa kolejki usprawni pracę rejestracji w przychodni. Udostępnione zostaną interaktywne szkolenia dla pacjentów w systemie e-learningowym np. dotyczące chorób układu krążenia. Nowoczesne usługi zastąpią tradycyjne formy kontaktu z pacjentem, a mieszkańcy województwa będą mieli łatwiejszy dostęp do oferowanych usług. Realizacja projektu zapewni poprawę warunków i przyspieszy wykonywanie świadczonych usług.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. (PAP)