Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom - mówi przyszły minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak . Podkreślił on w Trójce, że naloty na siedziby muzułmańskich terrorystów w Syrii nie są jedynym sposobem walki z tym zagrożeniem. Powinna ona, jego zdaniem, być wielostronna.

Odpowiadając na pytanie o udział Polski w ewentualnej akcji NATO przeciwko Państwu Islamskiemu, polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na zagrożeniu związanym z konfliktem na Ukrainie.

Mówiąc o piątkowym szczycie ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej, Mariusz Błaszczak oświadczył, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. Dodał, że stanowisko Polski na szczycie będzie zależało od tego, jakie propozycje dotyczące działania strefy Schengen zostaną tam przedstawione.

Mariusz Błaszczak powiedział, że trzeba rozmawiać o kwestii przyjęcia w Polsce imigrantów. Fakty świadczą bowiem o tym, iż napływ imigrantów wiąże się ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego. Błaszczak przypomniał, że Polska ma możliwości zmiany ustaleń, przyjętych w sprawie imigrantów przez Unię Europejską. Zostały one zaskarżone przez Słowację. Polityk PiS dodał, że Polska powinna się skoncentrować na pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdyż to oni są głównym celem Państwa Islamskiego.

Gość Trójki podkreślił, że trzeba przede wszystkim wzmocnić ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej, także polskiej granicy wschodniej. Błaszczak zapowiedział, że nowy rząd nie będzie oszczędzał na bezpieczeństwie kraju i jeśli będzie taka potrzeba, nie zawaha się przed zmianami w budżecie. Odpowiadając na pytanie o zmiany personalne w Straży Granicznej, polityk oświadczył, że wprowadzi je, jeśli będą konieczne. Zmiany nie mogą jednak zakłócić działania służb państwa.

Przyszły minister spraw wewnętrznych podkreślił , że z zamachów w Paryżu trzeba wyciągnąć wnioski przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Polsce. Wnioski takie powinny, jego zdaniem, wyciągnąć też kraje zachodnie.