Marszałek Sejmu zapewnia, że Sejm zajmuje się projektem zmian w prawie aborcyjnym, bo musi. Małgorzata Kidawa Błońska podkreślała w radiowej Jedynce, że ta sprawa nie ma żadnego związku z kampanią wyborczą.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która bezwzględnie zakazuje aborcji w Polsce. Marszałek Kidawa Błońska uważa, że sejmowa debata jest w tej sprawie niepotrzebna. "Gdyby to ode mnie zależało - nie chciałabym, żeby na finiszu kadencji była dyskusja na ten temat" - powiedziała pani marszałek. Podkreśliła jednak, że parlament jest do tego zobligowany przez prawo. Małgorzata Kidawa Błońska jest przekonana że nowy Sejm będzie musiał ponownie zmierzyć się z tą materią.
Posłanka PO dodała, że ma nadzieję na odrzucenie projektu ustawy już w pierwszym czytaniu, co pozwoli nie omawiać go dalej w komisji. Przypomniała, że kiedyś, po burzliwych dyskusjach, parlamentarzyści wypracowali w tej sprawie kompromis. "Tego kompromisu będziemy teraz bronić" - zapowiedziała gość Jedynki.
Podczas czwartkowej debaty wnioski o odrzucenie ustawy zgłosiły kluby PO, SLD i wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Posłowie zdecydują, czy projekt trafi do dalszych prac w komisjach.