Włoska marynarka wojenna i straż przybrzeżna uratowały na Morzu Śródziemnym blisko 1500 libijskich uchodźców z pięciu statków.

Wszyscy uchodźcy zostali uratowani w ciągu ostatnich 24 godzin przez dwie jednostki straży przybrzeżnej i marynarki wojennej.

W pobliżu libijskiego brzegu trzy z łodzi, którymi płynęli uchodźcy, nadały apele o pomoc. Na ich wezwanie odpowiedziały włoskie służby, które kierując się w stronę tonących kutrów, spotkały dwie kolejne łodzie przewożące uciekinierów z Afryki.

Jak podała w oświadczeniu włoska straż przybrzeżna, wszyscy uchodźcy zostali zabrani z tonących statków na włoskie jednostki, a następnie przewiezieni do portów na Sycylii i Lampedusie.

Tylko w 2014 roku do Unii Europejskiej przez Włochy dostało się około 170 tysięcy uchodźców z Afryki. Większość z nich została przerzucona niebezpieczną drogą morską właśnie przez libijskich przewoźników.

Na początku 2015 roku ilość uchodźców wzrosła o 43 procent w porównaniu do tego samego okresu z roku poprzedniego. Kapitanowie łodzi, które przewożą libijskich uciekinierów, wybierają drogę morską do Włoch, ponieważ jest ona krótka. Oba kraje dzieli około 200 mil morskich.