Jagna Marczułajtis-Walczak uprzedziła swoje odwołanie. Tak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski komentuje dymisję posłanki PO z funkcji szefowej komitetu społecznego Kraków 2022.

Prezydent podkreślił, że dymisja jest spowodowana "dziwnym zachowaniem jej małżonka". Dodał, że pod względem prawnym wszystko było w porządku. Kontrowersje etyczno-moralne powodują jednak, że nie powinna dalej działać w komitecie przygotowującym kandydaturę Krakowa.

Prezydent Majchrowski podkreślił jednocześnie, że zachowanie dziennikarza portalu "Love Kraków", który nagłośnił sprawę, również było wątpliwe moralnie. Według Majchrowskiego, panowie od dawna znali się, więc mąż Jagny Marczułajtis Walczak mógł potraktować rozmowę z Patrykiem Salamonem jako prywatną. "Na dziennikarstwie jest jednak mało etyki wykładane" - stwierdził Majchrowski.

Prezydent Krakowa zapowiedział podczas konferencji prasowej, że należy przyjrzeć się pracy całego komitetu Kraków 2022. Podkreślił, że nie chodzi o zarząd stowarzyszenia, ale o poszczególne osoby zatrudnione tam. Prezydent Krakowa wykluczył, by sam mógł zająć miejsce Jagny Marczułajtis. Taką propozycję złożył minister sportu Andrzej Biernat. Jacek Majchrowski podkreślił, że stowarzyszenie musi być niezależne od władz samorządowych, dlatego jest to wykluczone.

Sama afera wokół komitetu Kraków 2022 nie zmienia opinii prezydenta Majchrowskiego o planie przeprowadzenia w jego mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pytany o planowane w Krakowie referendum w sprawie Igrzysk, Jacek Majchrowski stwierdził, że jest grupa ludzi, która zawsze jest na "nie". Dodał, że na Podhalu nie ma komitetów przeciwko igrzyskom, bo "tam są bardziej normalni spokojni ludzie, którzy widzą możliwość dochodu, rozwoju swojej gminy".

Kilka dni temu lokalny portal "Love Kraków" poinformował, że otrzymał propozycję przychylnego pisania o inicjatywie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich przez Kraków. Dziennikarz tego portalu miał rozmawiać na ten temat z mężem Jagny Marczułajtis Walczak, który zaproponował pieniądze za artykuły popierające inicjatywę.