Zespół architektoniczny z Krakowa wygrał międzynarodowy konkurs na rewitalizację warszawskiej Rotundy. Na konkurs nadesłano 214 projektów. Najlepszą okazała się koncepcja zespołu Gowin-Siuta.

Jeden z symboli stolicy po gruntownej przebudowie będzie nie tylko bankiem, ale też miejscem otwartym - salonem miejskim. Zwycięski projekt zakłada utrzymanie formy i wielkości budynku, ale jak wyjaśnia Bartłomiej Gowin współautor koncepcji, nowa Rotunda będzie częścią przestrzeni publicznej. Bank będzie na poziomie parteru i minus jeden, natomiast na piętrze przestrzeń ogólnodostępna mówi Gowin.

Projekt rewitalizacji warszawskiej Rotundy - wnętrze / Media / rotunda2013.pl
Projekt rewitalizacji warszawskiej Rotundy / Media / rotunda2013.pl

Krzysztof Siuta współautor projektu mówi, że w nowym kompleksie Rotundy znajdzie się też miejsce na małe kino letnie. Przestrzeń może pomieścić 100 osób.
Przewodniczący jury konkursowego profesor Konrad Kucza Kuczyński, podkreśla, że zwycięski projekt obok zachowania w budynku funkcji bankowych zaproponował szerokie funkcje dodatkowe. Na pierwszym piętrze znajdzie się przestrzeń do spotkań, mogą tam być organizowane wystawy czy inne otwarte dla warszawiaków imprezy dodaje profesor.


Wybór projektu nowej Rotundy to dopiero pierwszy etap prac nad rewitalizacją tego miejsca, wyjaśnia dyrektor pionu wsparcia biznesu banku PKO Jarosław Orlikowski. Teraz rozpoczną się konsultacje z architektami i kompletowanie dokumentacji do uzyskania pozwoleń na budowę - a to zakończy się prawdopodobnie za rok zaznacza dyrektor Orlikowski.

W międzynarodowym konkursie Chaing the face 2013 Rotunda Warszawska przyznano też dwie równorzędne drugie nagrody, otrzymały je Natalia Wilczak z Polski oraz hiszpańsko-polski zespół architektoniczny, trzecią nagrodę przyznano twórcom projektu z Dobosz Architekci. Wśród wyróżnień znalazły się także projekty ze Szwecji, Francji, Hiszpanii i Polski.