Druga w historii wizyta sekretarza generalnego ONZ w Oświęcimiu. Ban Ki-moon zwiedzi dziś (pocz. godz. 13;30) tereny dawnego niemieckiego obozu Auschwitz- Birkenau i odda hołd ofiarom Holocaustu.

„Zwiedzanie potrwa trzy godziny i rozpocznie się od przejścia pod bramą z napisem „Arbeit macht frei” - mówi Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz-Birkenau - „Szef ONZ zwiedzi blok numer 4 i 5. Następnie złoży kwiaty pod ścianą straceń oraz zobaczy wystawę „Szoa” - opowiadająca o zagładzie Żydów”.

Później Ban Ki-moon przejedzie do Brzezinki, gdzie między innymi zwiedzi rampę wyładunkową oraz budynek sauny. To jedna z najważniejszych wizyt na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w ciągu ostatnich lat, podkreśla w rozmowie z IAR Bartosz Bartyzel.

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau do tej pory obecny był tylko raz. W latach 90 - tych muzeum zwiedzał ówczesny sekretarz Generalny ONZ Boutros Ghali(czyt. Butros Gali). Ban Ki-moon spędzi w Polsce cztery dni. Weźmie udział w obradach Szczytu Klimatycznegow Warszawie.