Zleceniodawca głośnego zamachu - nowym przywódcą talibów w Pakistanie. To Maulan Fazlullah zlecił atak na pakistańską aktywistkę walczącą o prawo tamtejszych dziewczynek do nauki.Rzecznik Talibskiego Ruchu Pakistanu poinformował, że Fazlullah teraz stoi na czele organizacji. Brytyjskie media nazywają go bezwzględnym terrorystą.

Maulan Fazlullah zastąpił poprzedniego przywódcę pakistańskich talibów, który zginął w zeszłym tygodniu w ataku bezzałogowego samolotu należącego do USA. Zdaniem ekspertów to jeden z najbardziej radykalnych ekstremistów islamskich odpowiedzialnych między innymi za zamachy na przedstawicieli pakistańskich władz i wojska.

To on zlecił zamordowanie Malali Yousafzai. Do ataku doszło w październiku zeszłego roku. Dziewczynka została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców talibów. Do autokaru, którym Malala i jej koleżanki wracały po lekcjach do domu, wszedł brodaty mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Ciężko ranna nastolatka przeżyła zamach i była leczona w brytyjskim szpitalu w Birmingham. Nadal walczy o prawa kobiet. 16-letnia obecnie Malala wymieniana była jako faworytka do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Trafiła ona jednak do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.