16-letnia Pakistanka, Malala Yousafzai jest wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Po otrzymaniu zgłoszeń, Komitet Noblowski przeprowadził wstępną selekcję.

Na liście nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla jest rekordowa liczba 259 kandydatów. Norweski Instytut Noblowski poinformował, że figuruje na niej 50 organizacji i 209 osób.

Na liście znajduje się między innymi pakistańska uczennica Malala Yousafzai, postrzelona przez talibów za to, że domagała się prawa dla dziewcząt do edukacji. Yousafzai jest teraz leczona w Wielkiej Brytanii. Do Nagrody Nobla nominowali ją norwescy parlamentarzyści.

Kandydatem jest także były prezydent USA Bill Clinton i działacze demokratyczni z państw Europy Wschodniej, byłego bloku komunistycznego. Lista nie jest podawana do publicznej wiadomości.

Reklama

Wśród kandydatów wymieniany jest także białoruski obrońca praw człowieka Aleś Białacki i rosyjska dysydentka Ludmiła Aleksiejewa. Komitet Noblowski nie publikuje oficjalnie listy wyłonionych kandydatów, o nominacjach mogą jednak mówić ci, którzy zgłosili kandydatury. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone w październiku.

W ostatnich latach wybór laureatów Pokojowej Nagrody Nobla budzi coraz większe kontrowersje. W ubiegłym roku prestiżowym wyróżnieniem została odznaczona Unia Europejska, w 2009 roku - prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, zaledwie kilka miesięcy po objęciu urzędu.

Zgodnie z tradycją, Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora, dobroczyńcy Alfreda Nobla.

Pokojową Nagrodę Nobla mogą ubiegać się nie tylko poszczególne osoby, ale także organizacje.