Siedmiokrotny triumfator kolarskiego wyścigu Tour de France Amerykanin Lance Armstrong postanowił nie bronić się dłużej przed zarzutami krajowej agencji antydopingowej USADA. Grozi mu utrata wszystkich zdobytych po 1 sierpnia 1998 roku tytułów.

"Dotychczasowe postępowanie prowadzone przed USADA kosztowało mnie i moją rodzinę wiele wyrzeczeń. Nie chcę nadal płacić za to tak wysokiej ceny. Nie jestem także w stanie stale udowadniać swojej niewinności w tym jednostronnym i nie fair w stosunku do mnie prowadzonym procesie" - powiedział 40-letni kolarz.

Sportowiec oskarżony został w czerwcu przez USADA o stosowanie niedozwolonych środków, erytropoetyny (EPO), transfuzji krwi, testosteronu, kortyzonu oraz hormonu wzrostu.

Urodzony 18 września 1971 roku w Plano (stan Teksas) Amerykanin siedem razy w latach 1999-2005 wygrał Tour de France. Zdobył także brązowy medal w indywidualnej jeździe na czas w igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku oraz złoty w mistrzostwach świata siedem lat wcześniej.

Ma pięcioro dzieci. Troje z Kristin Richard, z którą się rozwiódł oraz dwoje z aktualną partnerką życiową Anne Hansen.

W sezonie 1997 nie startował, bowiem wykryto u niego raka jądra. Nie poddał się. Przeszedł dwie operacje chirurgiczne oraz cztery cykle chemioterapii, które pozwoliły mu wrócic do wielkiego sportu.

Szum wokół kolarza zaczął się 2 lipca 2004 roku, kiedy dziennikarze David Walsh i Pierre Ballester oskarżyli go w książce "L.A.Confidential" o korzystanie z zabronionego dopingu.

Miesiąc później lekarz sportowy Michele Ferrari, który przez wiele lat współpracował z kolarzem skazany został na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za udowodnione oszustwo sportowe. Nie udowodniono mu jednak, że zaopatrywał Armstronga w niedozwolone medykamenty.

1 kwietnia 2005 roku, były opiekun sportowca Mike Anderson zeznał przed sądem, że znalazł "zabroniony środek" w łazience Amerykanina.

24 lipca tego samego roku Armstrong, po raz siódmy wygrał "Wielką Pętlę" i zakończył karierę. Miesiąc później francuska gazeta sportowa "L'Equipe" poinformowała, że w sześciu zamrożonych próbkach moczu kolarza pobranych w 1999 roku stwierdzono obecność zabronionego od 2001 roku EPO.

31 maja 2006 roku powołana przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) komisja uwolniła zawodnika od zarzutu stosowania dopingu. Z jej orzeczeniem nie zgodziła się Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nazywając je "śmiesznym".

9 września 2008 roku Armstrong zapowiedział powrót do rywalizacji od kolejnego sezonu.

2 października francuska agencja antydopingowa (AFLD) zaproponowała Amerykaninowi poddać testom jeszcze raz sześć próbek z 1999 roku. Ten jednak odmówił.

Oliwy do ognia dolał 20 maja 2010 roku rodak i kolega Armstronga z drużyny Floyd Landis, który przyznał się, że sam często korzystał z dopingu. Landis, triumfator Tour de France w 2006 roku, oskarżył o doping Amerykanina, który odrzucił te zarzuty.

Po tych wyznaniach władze amerykańskiego sportu postanowiły rozszerzyć wachlarz zarzutów stawianych Armstrongowi. Chodziło im nie tylko o to, czy sportowiec korzystał z dopingu, lecz czy wykorzystywał do tego pieniądze sponsora grupy US Postal.

16 lutego 2011 kolarz postanowił ostatecznie zakończyć karierę sportową.

20 maja 2011 kolejny były kolega z teamu US Postal - mistrz olimpijski z Aten w jeździe indywidualnej na czas Tyler Hamilton oskarżył go mówiąc: "wielokrotnie widziałem EPO w jego lodówce. Widziałem także jak brał zastrzyki".

4 lutego 2012 postępowanie w stosunku do Armstronga wszczęła amerykańska prokuratura. Pięć dni później UCI poinformowała, że za sześć startów Armstronga jego fundacja walki z rakiem "Livestrong" otrzyma milion dolarów.

12 lutego Amerykanin wygrał zawody triathlonowe. Próbki pobrano jednak od zawodników sklasyfikowanych na miejscach 4-6.

12 czerwca USADA ponowiła zarzuty, wnioskując jednocześnie o przebadanie próbek z lat 2009-2010.

14 czerwca Międzynarodowa Federacja Triathlonowa (WTC) zabroniła Armstrongowi startów w imprezach pod jej patronatem.

20 sierpnia sąd w Austin uznał za zasadne śledztwo USADA. Sportowiec musiał zdecydować, czy będzie zeznawać.

23 sierpnia Armstrong oświadczył, że nie będzie dłużej walczył z oskarżeniami USADA i odmówił udziału w procesie. Grozi mu w związku z tym odebranie tytułów zdobytych po 1 sierpnia 1998 roku, w tym siedmiu zwycięstw w Tour de France.