Francois Hollande jest faworytem nadchodzących prawyborów prezydenckich socjalistów z dużą przewagą nad obecną szefową tego ugrupowania Martine Aubry - wynika z środowego sondażu ośrodków Ipsos-Logica. Wieczorem kandydaci zmierzą się w telewizyjnej debacie.

Według opublikowanego w środę badania, 57-letni Hollande, były szef Partii Socjalistycznej - PS (w latach 1997-2008), uzyskałby w pierwszej turze prawyborów 44 proc. głosów.

Jego najgroźniejsza konkurentka, obecna szefowa PS, 61-letnia Martine Aubry, mogłaby liczyć na 27 proc. głosów. Trzecią pozycję w sondażu Ipsos-Logica zajmuje była rywalka prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w ostatnich wyborach w 2007 roku Segolene Royal z poparciem wynoszącym 13 proc., a czwartą - znany działacz tej partii Arnaud Montebourg (10 proc.). Pozostali dwaj kandydaci - Manuel Valls i Jean-Michel Baylet - są zdecydowanie outsiderami tego wyścigu.

Media nad Sekwaną zauważają, że na kilka godzin przed czwartkową, drugą już debatą telewizyjną kandydatów w prawyborach Hollande powiększył swoją przewagę nad Aubry.

Wobec tego komentatorzy spodziewają się, że w wieczornej debacie we francuskiej telewizji szefowa PS bardziej zdecydowanie niż dotychczas zaatakuje swojego rywala.

Wybory prezydenckie we Francji zaplanowano na 22 kwietnia i 6 maja przyszłego roku

Pierwsza telewizyjna debata sześciu socjalistycznych kandydatów w prawyborach prezydenckich odbyła się 15 września. Dyskusję zdominowały kwestie ekonomiczne, takie jak redukcja francuskiego deficytu budżetowego i długu publicznego oraz wyjście z kryzysu eurogrupy. Uczestnicy pierwszej debaty unikali raczej zdecydowanego starcia, skupiając się na atakowaniu obecnej centroprawicy i prezentowaniu jedności swojej partii.

Wyniki prawyborów socjalistów oczekiwane są we Francji z wielką uwagą, gdyż właśnie ich zwycięzca - w świetle wszystkich badań sondażowych - ma największe szanse na pokonanie Nicolasa Sarkozy'ego w wiosennych wyborach prezydenckich.

Socjalistyczne prawybory odbędą się w dwóch turach: 9 i 16 października. Będą w nich mogli wziąć udział nie tylko członkowie PS, ale wszystkie osoby, które zadeklarują sympatie lewicowe.

Wybory prezydenckie we Francji zaplanowano na 22 kwietnia i 6 maja przyszłego roku.