Polacy ani myślą zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przed wyjazdem na wakacje. Aż 67 proc. z nas nie planuje żadnych dodatkowych zabezpieczeń mieszkania, przy czym ponad połowa (57 proc.), zdaje sobie sprawę, że ma niewystarczająco zabezpieczone mieszkanie na wypadek włamania – wynika z sondażu jakie przeprowadziły Zakłady Usługowe „EZT” S.A., firma specjalizująca się w ochronie.

W tym roku ponad 30 proc. Polaków wyjedzie na wakacje – dane Pentor Research International Bez odpowiedniego zabezpieczenia pozostawionych zostanie ponad 3 milion mieszkań i domów.

Złodziej nie ma wakacji

Liczba włamań z kradzieżą wzrasta z roku na rok. Tylko w 2010 roku zanotowano ponad 140 tys. włamań. Dla porównania w 2009 roku – ponad 135 tys. - podają statystyki Komendy Głównej Policji. Tymczasem nasze mieszkania i domy wcale nie stają się lepiej zabezpieczone. Tylko 12 proc. Polaków zapytanych o to, czy w ciągu ostatnich 5 lat zainwestowało w nowy zamek lub system alarmowy odpowiada twierdząco. 76 proc. nie widzi takiej potrzeby. Na pytanie o wakacyjne zabezpieczenie mieszkania, aż 62 proc. powierza je swoim sąsiadom, ufając, że będą doglądać. Tylko 1 proc. zabezpieczy mieszkanie specjalnymi roletami, 4 proc. pozostawi je w rękach alarmu – dane „EZT” S.A.

Reklama

- Polacy nie tylko nie inwestują w bezpieczeństwo mieszkań, ale także całych osiedli. Dziś tylko około 5 proc. osiedli w Polsce jest monitorowana przez profesjonalne systemy. Dotyczy to głównie nowych osiedli, które często są nie tylko monitorowane, ale i zamykane. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na osiedlach z wielkiej płyty i starych kamienicach. Tam nie tylko nie ma ochrony, często w opłakanym stanie są zwykłe zamki do drzwi czy domofony. Tymczasem w okresie wakacji powinniśmy być szczególnie rozważni. Nie tylko my wyjeżdżamy na wakacje, ale także nasz ulubiony system alarmowy, czyi sąsiad – mówi Tomasz Komora, specjalista ds. ochrony Zakładów Usługowych „EZT” S.A.

Tymczasem zbliżające się wakacje i puste mieszkania kuszą złodzieja. 63 proc. Polaków boi się o swoje mieszkanie w okresie wakacji. 32 proc. obawia się włamania i kradzieży. – Coraz popularniejsze staje się ubezpieczanie mieszkań. Jednak na nic nam polisa, jeśli nie wymienimy zamków i nie zamontujemy bezpiecznych drzwi wejściowych czy balkonowych. Żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli sami wcześniej nie zadbaliśmy o to, aby nasze mieszkanie było zabezpieczone – mówi Komora. I dodaje: - Warto, więc wykorzystać okres wakacji, żeby zamontować nowy zamek spełniający wszystkie wymagania ubezpieczyciela, nowe drzwi – dodaje.

Reklama

Spółdzielnie sięgają po ochronę

Skoro sami nie potrafimy zadbać o bezpieczeństwo, to może należy szukać pomocy w spółdzielni? Te coraz częściej zatrudniają profesjonalne firmy ochroniarskie, które nie tylko monitorują osiedle, ale także patrolują je przez całą dobę. Tak też zrobiła Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządzająca osiedlem „Gwiazdy”. Osiedle o powierzchni ponad 46 tys. m kw. należące do spółdzielni to 1076 tys. mieszkań i 2,4 tys. mieszkańców.

– Osiedle jest monitorowane przez 24 godziny. Porządek w blokach pilnowany jest zarówno w wewnątrz budynków, jak również poza nimi. Ochroniarze patrolują klatki schodowe, windy, zwłaszcza w nocy). Dzięki takim działaniom na os. Gwiazdy nie ma chuliganów ani bezdomnych, jeżeli pojawiają się interweniuje ochrona i policja – mówi Krzysztof Kamizela z Zakładów Usługowych „EZT” S.A., które ochraniają osiedle. - Ochrona całego osiedla, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy pozostawiamy mieszkanie na pewno spełnia swoją rolę, w dużej mierze psychologiczną. Potencjalny włamywacz wie, że na takim osiedlu może być natychmiast złapany, a jego czyn zarejestrowany. Będzie więc omijał takie miejsca - dodaje Kamizela.

Pomysł ochrony osiedli podoba się Polakom. 75 proc. nie miałoby nic przeciwko temu, żeby o ich bezpieczeństwo dbała profesjonalna firma.Jak zabezpieczyć mieszkanie na wakacje?

Radzi Tomasz Komora, ekspert ds. ochrony Zakładów Usługowych „EZT” S.A.

Na początek sprawdźmy nasze zamki. Czy zamontowany w drzwiach zamek spełnia wszystkie wymogi i posiada odpowiednie atesty. Jeśli mamy ubezpieczone mieszkanie i ktoś się do niego włamie, ubezpieczyciel będzie o to pytał w pierwszej kolejności. Nie montujmy alarmów i zamków samodzielnie, lepiej poprosić o to profesjonalistę. Jeśli w trakcie likwidacji szkody stwierdzi się, że zamek był niewłaściwy lub system alarmowy nie działał prawidłowo, bo np. był montowany samodzielnie, a nie przez profesjonalną firmę, możemy nie otrzymać ani złotówki z odszkodowania. Zatroszczmy się nie tylko o zamki, ale także o otoczenie mieszkania lub domu. Zgłośmy sąsiadom, że nas nie będzie, niech usuwają z naszych wycieraczek i skrzynek listy i reklamy. Nie zasuwajmy rolet zasłon, ani żaluzji, to znak dla złodzieja, że nikogo nie ma.

W sondażu Zakładów Usługowych EZT S.A. udział wzięło 500 os. w wieku 25-60 lat. Sondaż przeprowadzono w dniach 15– 28 maja 2011.

Wyniki sondażu:

Czy podczas wyjazdu wakacyjnego planuje Pan/Pani zabezpieczyć swoje mieszkanie na wypadek kradzieży/włamania
Tak – 28 proc.; Nie – 67 proc.; Nie wiem – 5 proc.

Czy Pani/Pana zdaniem Pani/Pana mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem
Tak – 29 proc.; Nie – 57 proc;. Nie wiem - 14 proc.

Czy w ciągu ostatnich 5 lat zainwestował(a) Pan/Pani w zabezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży/włamania?
Tak – 12 proc.; Nie – 73 proc.; Nie wiem – 15 proc.

Czy czuje Pan/Pani potrzebę lepszego zabezpieczenia swojego mieszkania/domu na wypadek kradzieży/włamania?
Tak – 20 proc.; Nie – 76 proc.; Nie wiem – 4 proc.

W jaki sposób zabezpiecza Pan/Pani mieszkanie podczas wakacji na wypadek kradzieży/włamania?
Informuję sąsiada o wyjeździe -62 proc.; Mam alarm - 4 proc.; Mam nowoczesny zamek – 14 proc.
Mam nowoczesne drzwi antywłamaniowe -15 proc.; Mam rolety antywłamaniowe – 4 proc. ; Mieszkam na chronionym osiedlu – 5 proc. W inny sposób – 2 proc.

Czy obawia się Pan/Pani w okresie wakacji o los swojego domu/mieszkania?
Tak – 63 proc;. Nie – 37 proc.

Czy chciałaby(chciałaby) Pan/Pani aby o bezpieczeństwo na Pana/Pani osiedlu dbała firma ochroniarska?
Tak – 75 proc.; Nie – 11 proc.; Nie mam zdania – 14 proc.