Zniknie jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków we Wrocławiu. Warty 35 mln zł dom handlowy Solpol, wrocławska wizytówka Zygmunta Solorza-Żaka, jednego z najbogatszych Polaków, jesienią 2012 roku zostanie rozebrany.
Zamiast niego w ciągu dwóch lat powstanie nowy gmach, w którym znajdą się apartamenty, biura i butiki. Solpol stał się we Wrocławiu symbolem kapitalizmu. Nowoczesny, szklany budynek stanął w 1992 r. w sąsiedztwie średniowiecznego kościoła i od początku budził emocje. Ale krytyka architektów nie obchodziła klientów, dla których Solpol był znakiem nowych czasów.
Po 18 latach funkcjonowania postmodernistyczny budynek zaczęła zżerać rdza. Do tego przestał przyciągać klientów, bo większość wybiera pobliską galerię Arkadia, której właścicielem jest inny miliarder – Leszek Czarnecki. Zamiast remontować Zygmunt Solorz-Żak ucieka do przodu. Nową galerię handlową postawi w okolicach nowo budowanego stadionu. Ma ona w przyszłości stanowić zaplecze finansowe piłkarskiego Śląska Wrocław, którego Solorz-Żak również jest właścicielem.