11 czerwca, po prawie dwóch miesiącach bez nowych zakażeń, w stolicy ChRL wykryto ognisko koronawirusa. Od tamtej pory w 21-milionowym Pekinie przebadano ponad 11 mln osób i potwierdzono łącznie 335 przypadków Covid-19 – podała oficjalna agencja prasowa Xinhua.

320 pacjentów wciąż przebywa w szpitalach, a 15 uznano już za wyleczonych i wypisano – poinformowała pekińska komisja zdrowia.

Po wykryciu ogniska na targu rolno-spożywczym Xinfadi w Pekinie chińskie władze podjęły stanowcze środki, by zapobiec ponownemu rozprzestrzenieniu się koronawirusa w kraju. Mieszkańcom pekińskich dzielnic uznanych za obszary wysokiego i średniego ryzyka zakazano wyjazdu z miasta.

W ubiegłym tygodniu, po spadku liczby wykrywanych zakażeń, zniesiono natomiast wymóg przedstawienia ujemnych testów na Covid-19 przez chcące wyjechać ze stolicy osoby mieszkające na obszarach niskiego ryzyka.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto osiem przypadków Covid-19 wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy – podała we wtorek państwowa komisja zdrowia. Wykryto także 15 bezobjawowych zakażeń koronawirusem, które nie są w tym kraju zaliczane do „potwierdzonych przypadków” choroby. 14 z nich określono jako infekcje przywleczone z zagranicy.

Łączny bilans potwierdzonych przypadków w Chinach kontynentalnych od początku pandemii wzrósł do 83 565. Oficjalny bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 4634 - wynika ze sprawozdania komisji.

Powyższe dane nie obejmują Hongkongu, gdzie we wtorek zgłoszono 17 nowych zakażeń, w tym 16 wśród osób przybyłych z zagranicy i jedną infekcję lokalną. Łącznie w tym specjalnym regionie administracyjnym ChRL odnotowano już 1285 potwierdzonych przypadków Covid-19; siedem osób zmarło.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)