W sumie od początku epidemii z powodu zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii zmarły już 27 563 osoby.

Jak przekazał resort zdrowia, do soboty zanotowano łącznie 230 698 przypadków zakażenia koronawirusem. Dobę wcześniej ich liczbę szacowano na 230 183.

Podczas ostatnich 24 godzin wyraźnie wzrosła liczba osób wyleczonych z Covid-19. Pomiędzy piątkiem a sobotą stwierdzono 1663 nowych ozdrowieńców i ich ogólna liczba wynosi teraz 146 446.

W całym kraju przeprowadzono dotychczas ok. 2 mln testów na obecność koronawirusa.

W sobotę rano hiszpański minister nauki i innowacyjności Pedro Duque ujawnił w wywiadzie dla rozgłośni Catalunya Radio, że naukowcy prowadzą już w warunkach laboratoryjnych badania nad skutecznością szczepionki przeciwko koronawirusowi. Członek rządu Pedra Sancheza dodał, że prowadzone na szczurach testy potrwają przez 2-3 miesiące.

Duque zaapelował również do obywateli o przestrzeganie zasad rządowego programu łagodzenia restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej. "Aby uniknąć nawrotu epidemii konieczna jest dyscyplina w przestrzeganiu przepisów" - podkreślił.

Wdrażany przez gabinet Sancheza od 4 maja czteroetapowy "plan przywracania normalności" w Hiszpanii ma zakończyć się 30 czerwca.

Marcin Zatyka (PAP)