Na Białorusi zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Najwięcej infekcji, 190, odnotowano w Mińsku. Władze medyczne ogłosiły zasady dotyczące samoizolacji.

„Według stanu na 3 marca zarejestrowano na Białorusi 351 przypadków infekcji koronawirusem” – poinformowała przedstawicielka ministerstwa zdrowia Inna Karaban.

Najwięcej przypadków – 190 - odnotowano w Mińsku. W obwodzie witebskim liczba zakażonych to 89, w obwodzie mińskim – 50, w homelskim – 13, grodzieńskim – 6, mohylewskim – 2, brzeskim – 1. W czwartek resort zdrowia informował o czterech ofiarach śmiertelnych.

Według informacji podawanych przez media jeszcze co najmniej jedna osoba (70-letni mężczyzna w Witebsku) zmarła w piątek z powodu Covid-19.

Wiceminister zdrowia Alena Bohdan przekazała w piątek, że Białoruś posiada obecnie 10,6 tys. testów na koronawirusa i oczekuje dostawy 10 tys. kolejnych. Ponadto prowadzone są testy kliniczne białoruskich systemów do testowania. „Mamy więc wystarczającą liczbę testów na potrzeby obecnej sytuacji” – zapewniła.

Osoby, które przyjechały na Białoruś z krajów, gdzie zarejestrowano przypadki koronawirusa, mają obowiązek poddania się 14-dniowej samoizolacji. Ministerstwo zdrowia ogłosiło w piątek zasady dotyczące tej formy kwarantanny.

Opublikowana instrukcja zakazuje opuszczania miejsca przebywania, w tym chodzenia do pracy, sklepów, restauracji czy obiektów sportowych i innych miejsc publicznych, poza sytuacjami wyjątkowej konieczności.

Samoizolujący się mogą robić zakupy wyłącznie przez internet, jeżeli będą im one dostarczane w sposób bezkontaktowy. Mają również stosować się do szeregu zasad sanitarno-higienicznych, a w przypadku pojawienia się objawów infekcji zgłosić się na pogotowie, informując o tym, że przebywają na kwarantannie po przyjeździe z zagranicy.