Rząd Portugalii skierował na ulice miast żołnierzy w związku z epidemią koronawirusa. W pierwszej kolejności będą oni pomagać osobom bezdomnym.

We wtorek portugalskie ministerstwo obrony poinformowało, że siły zbrojne w najbliższych dniach podejmą się też dodatkowych zadań, m.in. dezynfekcji miejsc publicznych oraz domów spokojnej starości, w których stwierdzono ognisko koronawirusa.

Resort potwierdził też, iż armia udostępniła na użytek publicznego systemu opieki zdrowotnej w związku z epidemią około 2300 łóżek. Znajdują się one na terenie obiektów wojskowych w największych portugalskich aglomeracjach.

Od piątku portugalska armia prowadzi rekrutację wśród byłych wojskowych oraz ich rodzin dla osób, które chciałyby wykonywać wolontariat w okresie epidemii i pomagać na terenie obiektów wojskowych w opiece nad chorymi. Poszukiwani są szczególnie lekarze, pielęgniarki, farmaceuci oraz psycholodzy.

Tymczasem od poniedziałkowego wieczora trwa konflikt pomiędzy pracownikami portugalskiej służby zdrowia a rządową agendą, tzw. Generalną Dyrekcją Zdrowia (DGS). Władze tej instytucji wydały bowiem zakaz udawania się na urlopy członkom personelu placówek medycznych w czasie epidemii koronawirusa.

Środowisko medyczne kontestuje zarówno zakaz udawania się na urlopy, jak i wydane w poniedziałek przez DGS oświadczenie, z którego wynika, że personel medyczny pracujący z chorymi na Covid-19 “nie wykonuje zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia”.

W poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia Portugalii szacowało liczbę osób zainfekowanych koronawirusem na 2060, a zmarłych na 23.