Koalicja Obywatelska apeluje, żeby 2 miliardy złotych zamiast na media publiczne przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i leczenie osób dotkniętych najcięższymi chorobami - mówili w czwartek szef PO Borys Budka i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska podczas czwartkowej konferencji prasowej zaapelowali do posłów PiS, aby nie odrzucali sprzeciwu Senatu do nowelizacji ustawy o rtv i opłatach abonamentowych, a zaoszczędzone dzięki temu 2 mld zł przeznaczyć na służbę zdrowia.

Chodzi o nowelę ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, zakładającej wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. 9 stycznia ustawę w całości odrzucił Senat, a w środę sejmowa komisja kultury zarekomendowała Sejmowi, by zgodził się z decyzją Senatu i również odrzucił nowelę. Głosowanie zaplanowane jest na czwartkowy wieczór, Sejm odrzuca stanowiska Senatu bezwzględną większością głosów.

"Mamy w Polsce zadłużone szpitale i pacjentów potrzebujących pomocy" - mówiła na konferencji prasowej Kidawa-Błońska. Zwracała uwagę, że na raka choruje milion osób, a z tego sto tysięcy rocznie umiera.

"Na chemioterapię i na leki (w leczeniu nowotworów) wydaje się rocznie tylko 1,5 mld złotych, a nasi pacjenci zasługują na to, żeby byli leczeni lekami najnowszej generacji, jak pacjenci na świecie" - podkreślała Kidawa-Błońska.

"Te 1,5 mld zł zbite z tymi dwoma miliardami, które będą przekazane na telewizję publiczną to jeden wielki skandal. Te pieniądze w służbie zdrowia są potrzebne" - dodała kandydatka na prezydenta.

Budka przekonywał, że podczas czwartkowych głosowań Sejm będzie zdawał "test na wiarygodność i na elementarne poczucie sprawiedliwości". Dodał, że KO mówi w tej sprawie "rządowi i prezydentowi: sprawdzam".

"Dzisiaj możemy zdecydować, że zamiast 2 mld złotych na zorganizowany przemysł pogardy, nienawiści i kłamstwa, zamiast 2 mld złotych na permanentną kampanię wyborczą obozu władzy, możemy 2 miliardy złotych przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów" - mówił szef PO.

Dzisiaj jest to możliwe, podkreślał, dzięki decyzji Senatu, który wnosi o odrzucenie "bardzo złej ustawy o finansowaniu hejtu, nienawiści i pogardy".

"To jest prawdziwy test dla prezydenta Rzeczpospolitej. Potrzebujemy prezydenta, który potrafi podejmować decyzje, który potrafi zadzwonić do prezesa rządzącej partii i wymóc na nim określone decyzje" - zaznaczył lider PO.

"Prezydent powinien jasno zadeklarować, czy staje po stronie polskich pacjentów, po stronie ludzi potrzebujących, po stronie tych, którzy codziennie cierpią z powodu tych ciężkich chorób, czy staje po stronie przemysłu nienawiści" - dodał.

Zaznaczył, że prezydent powinien zawetować nowelizację, jeśli zostanie uchwalona, i umożliwić tym samym przeznaczenie tych 2 mld złotych na służbę zdrowia.

"Dziś dla prezydenta Andrzeja Dudy przychodzi test dla prezydenta na elementarną przyzwoitość, mam nadzieję, że przynajmniej ten test prezydent zda test pozytywnie" - powtórzył Budka.