We wtorek 12 marca prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Czech Miloszem Zemanem, prezydentem Słowacji Andrejem Kiską oraz prezydentem Węgier Janosem Aderem weźmie udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, które odbędą się w Pradze - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Pod koniec stycznia kancelaria czeskiego prezydenta podała, że 20. rocznicę wejścia Czech, Polski i Węgier do NATO upamiętni spotkanie na Praskim Zamku, na które prezydent Zeman zaprosił prezydentów Polski, Węgier, a także Słowacji oraz szefów dyplomacji i ministrów obrony tych krajów.

Odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w kancelarii prezydenta Czech Rudolf Jindrak zapowiedział wtedy, że podczas konferencji wystąpią czescy politycy, a na wspólnej debacie spotkają się prezydenci: Czech Milosz Zeman, Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska oraz Węgier Janos Ader. Ich dyskusja ma być transmitowana przez telewizję. Następnie na uroczystym obiedzie spotkają się czescy i zagraniczni goście - poinformował agencję CTK rzecznik prezydenta Zemana Jirzi Ovczaczek.

Czechy wraz z Węgrami i Polską weszły do NATO 12 marca 1999 roku. Słowacja została członkiem Sojuszu w 2004 roku razem z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie podczas szczytu w Madrycie w 1997 roku. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 roku.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji ma być jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią mają przyjechać inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska