Reklama

Protest przeciwko ważności wyborów burmistrza Szczytna złożył Henryk Żuchowski, który jest radnym PiS w sejmiku nowej kadencji. Jak mówił PAP, protest złożył jednak jako osoba prywatna i mieszkaniec Szczytna.

Skarżący wnosił o przeprowadzenie ponownych wyborów, zarzucając, że na 24 godziny przed terminem II tury doszło do złamania ciszy wyborczej poprzez prowadzenie agitacji wyborczej w autobusach komunikacji miejskiej. W jego ocenie, wpłynęło to na wynik wyborów, w których na stanowisko burmistrza został wybrany Krzysztof Mańkowski z KW Stowarzyszenie "Razem dla Mieszkańców". Zwycięzca uzyskał w II turze 63,96 proc. głosów, pokonując Zbigniewa Gontarzewskiego z PiS.

Skarżący w uzasadnieniu protestu wskazał, że 8 listopada w tygodniku "Kurek Mazurski" opublikowano artykuł dotyczący złamania ciszy wyborczej w dniu 3 listopada, tj. na dzień przed wyborami na burmistrza Szczytna.

Sąd Okręgowy w Olsztynie - po przeprowadzeniu rozprawy - wydanym we wtorek postanowieniem oddalił ten protest. "Podjął taką decyzję, ponieważ wnioskodawca w żaden sposób nie udowodnił, czy ewentualne naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego, w tym naruszenie ciszy wyborczej, miało wpływ na wynik wyborów" - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka SO sędzia Agnieszka Żegarska.

Na to postanowienie przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Z komunikatu wynika, że w olsztyńskim SO zapadły również postanowienia o "pozostawieniu bez dalszego biegu" trzech innych protestów wyborczych. Chodzi o protesty przeciwko ważności wyboru radnego powiatu olsztyńskiego i radnego gminy Purda, a także protestu pełnomocnika KWW "Olsztyn Kocham" Tomasza Pitury, który wnosił o stwierdzenie nieważności wyborów w czterech okręgach z uwagi na "odebranie mu możliwości równego dostępu do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w regionalnych programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych" jako kandydatowi do rady miasta i na prezydenta Olsztyna.

Po ostatnich wyborach samorządowych do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło łącznie 19 protestów wyborczych.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski