Wezwaliśmy Węgry, by nie blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina i będziemy dalej je do tego nakłaniać - oświadczyła ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison.

"Stany Zjednoczone z pewnością popierają Komisję NATO-Ukraina. Nalegaliśmy i nadal będziemy nalegać na Węgry, aby się temu nie sprzeciwiały. To jest ważne" - podkreśliła amerykańska ambasador na briefingu prasowym w Brukseli we wtorek, w przeddzień spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Ukraina jest jednym z kluczowych partnerów, naszych sojuszników (...). Rosjanie się temu sprzeciwiają. Chcemy być silni i myślę, że chce tego całe NATO, aby pomóc Ukraińcom uzyskać niepodległość, którą oni już rozpoczęli dla siebie zdobywać. Na Majdanie (w Kijowie) w sposób cudowny zwrócono się do narodu, aby być w Unii Europejskiej i NATO i chcemy zrobić wszystko, aby pomóc w tej misji" - podkreśliła ambasador Hutchison.

Stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w 2017 roku, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina.