Władze Turcji oskarżają Gulena o zorganizowanie ubiegłorocznej próby zamachu stanu.

O liście zawierającej 68 nazwisk osób i nazw firm przekazanych Federalnemu Urzędowi Kryminalnemu (BKA) poinformował w czwartek tygodnik "Die Zeit". Wśród firm rzekomo wspierających terroryzm są niemieckie koncerny Daimler i BASF, ale także bar szybkiej obsługi w Nadrenii Północnej-Westfalii i punkt sprzedaży kebabu w tym samym kraju związkowym.

Jak pisze "Die Zeit", przedstawiciele niemieckiego rządu oceniają listę jako "absurdalną" i "śmieszną". BKA poprosił stronę turecką o uzupełnienie informacji, nie otrzymał jednak do tej pory żadnej odpowiedzi.

Reklama

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla "Die Zeit" na początku lipca powiedział, że przekazano Niemcom 4,5 tys. dokumentów z informacjami o zwolennikach Gulena. "Niemcy muszą wydać Turcji tych terrorystów. Dopóki tego nie zrobią, Turcja będzie traktowała Niemcy jak kraj chroniący terrorystów" - oświadczył.

"Die Zeit" zwraca uwagę, że firmy znajdujące się na "czarnej liście" obawiają się restrykcji ze strony władz tureckich. (PAP)