Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?07 marca 2019
Presja, niepokój, agresja. Zestresowany jak kuratorPracują w niebezpiecznych warunkach i potrzebują dodatkowych gwarancji. Z zapowiedzi płynących z resortu sprawiedliwości wynika, że je dostaną. Anna Krzyżanowska•06 lutego 2017
Badanie czynników szkodliwych nie zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionegoCzy obowiązek przeprowadzania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia jest uzależniony od czasu, jaki pracownik spędza w narażeniu na dany czynnik? Czy na obowiązek przeprowadzenia takich pomiarów wpływa fakt, że pracownicy pracują krócej niż 8 godzin dziennie?Maciej Ambroziewicz•17 marca 2016
Związki zawodowe walczą o emerytury pomostoweW 2040 r. ostatnia osoba mająca prawo do emerytury pomostowej zakończy pracę. Zdaniem związkowców wygaśnięcie świadczeń nie zlikwiduje problemu pracy w szkodliwych warunkach.Bożena Wiktorowska•03 marca 2016
Radiolodzy muszą udowodnić szkodliwe warunkiTrybunał Konstytucyjny nie podjął wczoraj decyzji w sprawie zgodności z konstytucją przepisów ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1618), które wydłużyły czas pracy radiologów.Beata Lisowska•24 czerwca 2015