Spółka zarządzająca SSE może skorzystać z jednej preferencjiJeśli spółka zarządzająca specjalną strefą ekonomiczną zaliczy wydatek do kosztów podatkowych, to nie może go drugi raz uwzględnić przy ustalaniu dochodu zwolnionego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.Łukasz Zalewski•08 czerwca 2022
Utwór to nie środek trwały, nabycie to nie wytworzenieNie można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za zamówione utwory. Są to wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji – przypomniał NSA.Joanna Adamowicz•25 maja 2022
Można dziedziczyć koszt uzyskania przychoduPrawo do kosztu może być przedmiotem sukcesji podatkowej, bo pojęcie „majątkowe prawa i obowiązki” powinno być rozumiane jak najszerzej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.Joanna Adamowicz•24 maja 2022
Odsetki przy zbyciu prywatnej nieruchomości. Spór o kosztyFiskus od lat uważa, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie można zaliczyć wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup tejże nieruchomości. Tę wieloletnią, niekorzystną dla podatników wykładnię przełamał dopiero NSA.Magda Olszewska•24 maja 2022
Podwyższone koszty uzyskania przychodu także dla nauczycieli akademickichJeżeli nauczyciele dydaktyczni rozporządzają majątkowymi prawami autorskimi do stworzonych utworów, to przysługują im 50-proc. koszty uzyskania przychodu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.Joanna Adamowicz•23 maja 2022
Użytkowanie wieczyste to środek trwałyWartość prawa użytkowania wieczystego gruntów górniczych, przekazanego nieodpłatnie innemu podmiotowi, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu - orzekł NSAMariusz Szulc•16 maja 2022
Weksel to jeszcze nie kosztWystawienie weksla i wręczenie go wierzycielowi nie oznacza poniesienia kosztu uzyskania przychodu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.Krzysztof Bałękowski•14 kwietnia 2022
Fotowoltaika. Nowe zasady gry dla prosumentówOd 1 kwietnia br. weszły w życie nowe zasady gry dla prosumentów inwestujących w instalacje fotowoltaiczne. Zamiast systemu opustów (tzw. net-metering), w którym rozliczanie nadwyżek energii ze słońca następuje na podstawie jej ilości wprowadzonej i pobranej z sieci, zdecydowano się wprowadzić (co do zasady dla nowych prosumentów) tzw. system net-billingu, w którym rozliczenie odbywa się na podstawie wartości energii. Różnica w skutkach dla prosumentów jest diametralna. W systemie opustów za każdy 1 MWh energii wprowadzonej do sieci prosument ma prawo do bezpłatnego pobrania 0,8 MWh (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 0,7 MWh (w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW), zaś odebranie energii z sieci może nastąpić w terminie roku od wprowadzenia nadwyżki. Prosumenci mogą zatem liczyć na stosunkowo korzystne rozliczenia nadwyżek energii, a dzięki temu, że rozliczenie następuje na podstawie ilości pobranej energii, system jest również prosty i przejrzysty dla jego uczestników.Zofia Jóźwiak•08 kwietnia 2022
Zmiany w Polskim Ładzie. Twórcy zyskają, ale nie wszyscy po równoO skutkach korekty Polskiego Ładu zdecyduje nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również to, jaką część stanowi honorarium autorskie.Łukasz Zalewski•05 kwietnia 2022