Inwestycja w transport zbiorowy z pełnym odliczeniem VAT

komunikacja miejska, transport publiczny
Miasto będzie mogło odliczyć cały VAT naliczony, ponosząc wydatki na realizację inwestycji dotyczącej transportu zbiorowego – orzekł WSA w Gliwicach.ShutterStock
20 maja 2025

Działając na rzecz usprawnienia systemu transportu zbiorowego, samorząd terytorialny występuje jako podatnik VAT. W związku z tym może odliczyć całość podatku naliczonego z faktur zakupowych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Chodziło o miejską gminę, która postanowiła rozbudować istniejący już Inteligentny System Transportowy (ITS). Inwestycja miała zostać dofinansowana ze środków europejskich przeznaczonych wyłącznie na budowę, zakup i wdrożenie nowoczesnych systemów w celu poprawy funkcjonowania transportu zbiorowego. Zmodernizowany i rozbudowany system ITS miał być bardziej atrakcyjny i konkurencyjny niż inne środki lokomocji, co przełożyłoby się na większe przychody ze sprzedaży biletów za przejazdy.

Pozostało 82% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.